"Infekcí ubývá, ale zůstávají na vysoké úrovni - příliš vysoké," řekl dnes švýcarský ministr zdravotnictví Alain Berset a dodal, že obsazenost jednotek intenzivní péče v nemocnicích je vysoká. Počet nakažených a hospitalizací po létě strmě vzrostl. Mnozí z lidí, kteří skončili na JIP, se přitom vrátili ze zahraničí, řekl Berset. "Nyní přemýšlíme, co s podzimními prázdninami," poukázal ministr na dvoutýdenní říjnové přerušení školy.

Všichni cestující, bez ohledu na očkovací status, budou muset vyplnit vstupní formulář. Ti, kteří budou muset prokázat, že nemoc skutečně nemají, budou muset jít ještě na druhý test čtyři až sedm dní po příjezdu.

Švýcarsko už tento týden zavedlo novou povinnost prokazovat bezinfekčnost při vstupu do barů, restaurací nebo jiných vnitřních prostor. Vláda tak chce zmírnit tlak na nemocnice bojující se čtvrtou vlnou infekcí. Berset dnes znovu vyzval obyvatele devítimilionové alpské země, aby se nechali očkovat.

Švýcarsko zaznamenalo od začátku covidové pandemie zhruba 823.000 nakažených a více než 10.000 zemřelých. Dnes přibylo 2095 infikovaných a osm úmrtí. Alespoň jednu dávku očkování má za sebou 61 procent obyvatel Švýcarska.