Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Syn mluvčího Kremlu údajně půl roku bojoval na Ukrajině. Před půl rokem tvrdil opak

Dmitrij Peskov
Dmitrij Peskov
Foto: kremlin.ru

Nikolaj Peskov, syn mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova, tvrdí, že bojoval ve válce na Ukrajině v řadách ruské žoldnéřské Wagnerovy skupiny. Potvrdil tak předchozí vyjádření šéfa žoldáků Jevgenije Prigožina. S odkazem na agenturu DPA to uvedl server Teraz.sk.

Třiatřicetiletý syn mluvčího Kremlu Dmitrije Peskova Nikolaj vystupuje i pod jménem svého nevlastního otce jako Nikolaj Choles a v minulosti dlouhodobě žil ve Velké Británii. V sobotním rozhovoru pro ruské noviny Komsomolská pravda uvedl, že se rozhodl zapojit se do "speciální vojenské operace".

Tak Rusko nazývá svou agresivní invazní válku proti Ukrajině. Peskov dodal, že zapojení se do války považoval za svou povinnost. Tvrdí také, že ho v tomto rozhodnutí údajně podpořili i členové jeho nejbližší rodiny. Podle agentury se ale nepodařilo jeho účast v bojích prokázat.

Peskov však tvrdí, že mu jeho otec pomohl navázat kontakt s wagnerovci a po absolvování třítýdenního výcviku odjel bojovat na Ukrajinu. Proč nepůsobil v rámci regulérních jednotek ruské armády nevysvětlil.

Peskov také uvedl, že bojoval pod jiným jménem, to ale odmítl prozradit. Údajně však dostal vyznamenání za odvahu. Tato tvrzení nelze prokázat, shodují se ale s vyjádřením Prigožina.

Ten v pátek prohlásil, že syn Peskova bojoval na Ukrajině v řadách jeho soukromé vojenské skupiny. Údajně sloužil "po kolena v blátě a výkalech" jako obyčejný příslušník dělostřelecké jednotky operující ve východoukrajinské Luhanské oblasti.

Peskov mladší měl být na Ukrajině šest měsíců, během kterých údajně prokázal "odvahu a hrdinství", a v současnosti je na dovolené. Prigožin také tvrdí, že právě on poradil Dmitrijovi, aby syna poslal k němu a ne do regulérní armády. Své tvrzení ale nepodložil žádnými důkazy.

Paradoxně přitom Nikolaj účast v bojích odmítal. Na podzim loňského roku se mu dovolal jeden ze spolupracovníků vězněného ruského opozičního lídra Alexeje Navalného, který se vydával se člena vojenské odvodové komise. Pesků mladší v telefonátu prohlásil, že na Ukrajinu v žádném případě bojovat nepůjde. V sobotním rozhovoru ale Peskov uvedl, že se už v té době údajně připravoval na nasazení na Ukrajině.

Témata:  válka na Ukrajině Dmitrij Peskov

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy