Ruské síly na Ukrajině operují bez ohledu na civilisty a ze strany ukrajinských vojáků se setkávají se silnějším odporem, než čekaly, uvedla dnes ředitelka úřadu amerických výzvědných služeb (DNI) Avril Hainesová. Schopnost odolávat ruským vojskům podcenily i tajné služby, uvedli jejich představitelé. Hainesová zároveň odmítla tvrzení Moskvy, že Ukrajina usiluje o výrobu biologických či jaderných zbraní.
"Ruská armáda začala rozvolňovat pravidla střetu, aby dosáhla svých vojenských cílů," řekla šéfka tajných služeb na každoročním slyšení o světových hrozbách před výborem pro zpravodajské služby amerického Senátu. Příslušníci amerických rozvědek podle Hainesové monitorují činnost ruských vojáků a poznatky ukládají, aby mohli případně vládu v Moskvě pohnat k zodpovědnosti za útoky na civilisty.
Moskva dlouhodobě odmítá, že by se její vojáci zaměřili na civilní cíle.
Vedoucí představitelé amerických tajných služeb se před senátory shodli, že před ruským útokem podobně jako Rusko podcenili obranné schopnosti Ukrajiny. Agentura AP připomíná, že rozvědky byly jinak americkými činiteli chváleny za to, že správně odhadly úmysl ruského prezidenta Vladimira Putina na sousední zemi zaútočit.
"Na základě nejrůznějších faktorů jsem se domníval, že Ukrajinci nebyli připraveni tak, jako by mohli být. Proto jsem zpochybňoval jejich odhodlání k boji. Z mé strany šlo o špatné hodnocení," uvedl šéf americké vojenské rozvědky DIA Scott Berrier. Podle Hainesové ukrajinský odpor Rusku znemožnil dosáhnout rychlého vítězství, a oproti předpokladům Moskvy tím dal šanci Spojeným státům i NATO poskytnout Ukrajině vojenskou pomoc.
"Nemyslíme si, že se Ukrajina snaží o biologické nebo jaderné zbraně, jak uvádí některá - v podstatě - propaganda, kterou Rusko zveřejňuje," uvedla Hainesová. Podle listu The Los Angeles Times šéfka tajných služeb upřesnila, že Ukrajina má okolo desítky laboratoří pro biologický výzkum, který se soustředí zejména na zdravotnická opatření. Spojené státy v těchto laboratořích Ukrajině pomáhají se zabezpečením, stejně jako v jiných státech, dodala Hainesová.
Výbor s vrcholnými představiteli tajných služeb probíral i téma stíhaček pro Ukrajinu. Varšava v úterý oznámila, že je ochotna svá bojová letadla přesunout na americkou základnu v Německu, načež by byla prostřednictvím NATO předána ukrajinské armádě. USA nicméně návrh zjevně zaskočil a Pentagon jej odmítl s tím, že vzbuzuje značné obavy celé aliance.
Hainesová v reakci na dotazy senátorů uvedla, že finální rozhodnutí odmítnout polskou nabídku se opíralo o nedávné hodnocení vypracované rozvědkami. Nekomentovala však středeční oznámení Pentagonu, podle kterého právě americké tajné služby dospěly k závěru, že případné předání stíhacích letounů MiG-29 Ukrajině by mohlo vyvolat "významnou" ruskou reakci.
Ruský postup na Ukrajině podle Británie zpomaluje obléhání měst
Rusko využívá čím dál větší počet svých vojáků k obléhání klíčových ukrajinských měst, což postupování ruských jednotek v zemi zpomaluje. Na twitteru to dnes s odkazem na informace vojenské rozvědky uvedlo britské ministerstvo obrany.
"Ruské síly kvůli silnému ukrajinskému odporu nasazují rostoucí počet svých jednotek k obklíčení klíčových měst," uvedlo ministerstvo s tím, že to sníží počet ruských jednotek, které budou schopny dál postupovat Ukrajinou a ještě více to ruskou armádu zpomalí.
Ministerstvo obrany zároveň informovalo, že v průběhu týdne byly ve městech dobytých Ruskem hlášeny protesty proti ruské okupaci a že ruské síly ve středu údajně zadržely v Chersonské oblasti 400 demonstrantů.
Témata: válka na Ukrajině, Ruská armáda, Ukrajina
Související
28. listopadu 2024 11:02
28. listopadu 2024 8:52
27. listopadu 2024 15:05
26. listopadu 2024 18:22
26. listopadu 2024 17:41
26. listopadu 2024 13:00