reklama

Tchajwanské ministerstvo obrany uvedlo, že své stroje vyslalo poté, co se k ostrovu přiblížilo 19 čínských letounů, o jeden více než předchozí den. Část jich překročila citlivou dělící čáru v Tchajwanském průlivu a další vstoupily do identifikační zóny tchajwanské protivzdušné obrany jihozápadně od pobřeží ostrova.

Čína, která považuje Tchaj-wan za svou provincii a je velice citlivá na návštěvy vysokých zahraničních činitelů na tomto ostrově, podle tchajwanského ministerstva obrany dnes poslala 12 stíhaček J-16, dvě J-10, dvě J-11, dva bombardéry H-6 a jeden protiponorkový stroj Y-8.

Tchajwanské vzdušné síly na to reagovaly startem svých bojových letounů a aktivováním raketového systému protivzdušné obrany, který pohyb čínských strojů monitoruje, sdělilo ministerstvo v Tchaj-peji.

Čínské ministerstvo obrany v pátek oznámilo, že vojenské cvičení se koná poblíž Tchajwanského průlivu a účastní se ho jednotky čínského námořnictva a letectva.

"Manévry jsou logickou, nutnou akcí, která reaguje na současnou situaci v Tchajwanském průlivu a která je zaměřena na obranu národní svrchovanosti a územní celistvosti," uvedl mluvčí ministerstva Žen Kuo-čchiang. "Tchaj-wan je čistě vnitřní záležitostí Číny, do níž se nesmí žádné zahraniční síly vměšovat," dodal.

reklama