reklama

Tchaj-wanské ozbrojené síly ve čtvrtek na jednom z ostrovů odlehlého souostroví Ma-cu, které spadá pod kontrolu Tchaj-wanu, zpozorovaly neznámý objekt padající z nebe a poté na místní střelnici našly zbytky balónu, napsal Reuters.

Předběžné vyšetřování určilo, že zbytky pocházely z meteorologického přístroje, které úřady sebraly k dalšímu zhodnocení," sdělila armáda. Tchaj-wanské ministerstvo obrany v úterý uvedlo, že v okolí země nezaznamenalo žádné sledovací balóny z Číny.

Informace přišla v době sporu mezi Čínou a Spojenými státy kvůli čínskému balónu, který letectvo USA sestřelilo na začátku února nad Atlantikem. Washington tvrdí, že byl vybaven špionážní technikou.

Čínští představitelé reagovali prohlášením, že balón nad USA nebyl špionážní, nýbrž meteorologický, a obvinili naopak USA z vypouštění špionážních balónů do čínského vzdušeného prostoru. To popřel Bílý dům.

Čína považuje Tchaj-wan za svoji součást a hrozí mu vojenským zásahem v případě, že by vyhlásil nezávislost. Tchaj-wan funguje od roku 1949 de facto nezávisle, má vlastní vládu a demokratické zřízení.

Tchaj-pej si v posledních letech stěžuje na zvýšené obtěžování ze strany čínských ozbrojených sil mimo jiné v podobě přeletů čínských stíhaček nebo dronů poblíž tchaj-wanského území, podotkl Reuters.