Americké centrum varování před vlnami cunami vydalo po otřesech pro Tchaj-wan výstrahu. Varování před cunami vydalo také Japonskov Obě výstrahy byly po několika hodinách zrušeny. Otřesy mají podle hasičů zatím jednu oběť, 79 lidí vyhledalo lékařské ošetření, uvedla agentura AFP.

Ve městě Jü-li, poblíž epicentra otřesů, zemřel v cementárně dělník, na kterého spadla část zařízení továrny. Podle agentury DPA se ve stejném městě zřítil most. Sesuvy půdy zablokovaly silnice a byl pozastaven provoz na železnici. Na východním pobřeží se zřítilo nástupiště na nádraží a vykolejil kvůli tomu vlak.

Epicentrum zemětřesení, které ostrovní zemi zasáhlo po 14:44 místního času (08:44 SELČ) bylo zhruba 50 kilometrů severně od města Tchaj-tchung, s ohniskem v hloubce deset kilometrů, upřesnila USGC. Podle tchajwanských úřadů bylo ohnisko v poměrně mělké hloubce sedmi kilometrů. Agentura Reuters s odvoláním na svědka uvedla, že otřesy byly cítit i v hlavním městě Tchaj-peji, tedy na severu ostrova.

Podle tchajwanských médií se blízko epicentra zřítil dvoupatrový obytný dům.

Tchajwanská prezidentka Cchaj Jing-wen vyzvala veřejnost k opatrnosti a varovala před případnými dalšími otřesy. Záchranné složky pracují dobře a zásobují zasažené oblasti vodou a zajišťují dodávky elektřiny, uvedla podle agentury AFP prezidentka na facebooku.

Lidé na sociálních sítích sdíleli své zážitky, například videa vln v bazénech nebo třesoucích se obrazů na stěnách bytů. Jeden muž ve svém příspěvku uvedl, že uvázl uprostřed sutin na pilíři mostu, který se na obou stranách zřítil, píše AFP.

Tchaj-wan už v sobotu zasáhlo zemětřesení nejméně o síle 6,4 metrů a od té doby země pocítila mnoho následných otřesů. Tchaj-wan leží na rozhraní dvou litosférických desek, a zemětřesení tu proto nejsou neobvyklá. V roce 2016 zemřelo při otřesech na jihu ostrova více než 100 lidí. Zemětřesení o síle 7,3 stupně si v roce 1999 vyžádalo přes 2000 obětí.