Ředitel ruské Federální bezpečnostní služby (FSB) Alexandr Bortnikov tvrdí, že nedávný teroristický útok v komplexu Crocus City Hall u Moskvy je přímo spojen s ukrajinskou vojenskou rozvědkou, uvedl server BBC.
BBC upozornila, že Bortnikov znovu zopakoval nepodložená tvrzení ruského vedení o zapojení ukrajinské vojenské rozvědky do útoku u Moskvy. Ukrajina a západní státy tato obvinění rozhodně odmítají.
Bortnikov také oznámil, že v souvislosti s útokem bylo zadrženo více než 20 podezřelých, včetně vykonavatelů útoku a jejich kompliců. Dodal, že jejich činnost koordinovali militanti afghánské větve teroristické organizace Islámský stát - Vilaját Chorásán, působící v oblasti mezi Afghánistánem a Pákistánem.
"Vyšetřování pokračuje, ale už nyní můžeme s jistotou říci, že ukrajinská vojenská rozvědka přímo souvisí s tímto útokem," zdůraznil Bortnikov.
Zároveň vyjádřil přesvědčení, že jedním z cílů tohoto teroristického útoku bylo poškodit vztahy v rámci SNS zneužitím náboženských a etnických faktorů.
Mnozí ze zadržených podezřelých, včetně přímých vykonavatelů útoku, jsou Tádžici. V reakci na útok v Crocus City Hall ruská policie zaznamenala několik útoků na pracovní migranty ze Střední Asie.
Bortnikov ve svém projevu na zasedání ředitelů bezpečnostních a tajných služeb zemí Společenství nezávislých států (SNS) v Biškeku uvedl, že vyšetřování útoku v Crocus City Hall probíhalo i za účasti zpravodajských služeb a orgánů činných v trestním řízení Kazachstánu, Kyrgyzstánu, Tádžikistánu a Uzbekistánu.
K útoku v kulturně-zábavním komplexu Crocus City Hall došlo 22. března před koncertem ruské rockové skupiny Piknik. Několik ozbrojených mužů tehdy vtrhlo do objektu, zahájili palbu na návštěvníky a zaměstnance, a následně vypukl požár. Oběťmi teroristického útoku se stalo 144 lidí.
Tajemník Ruské rady bezpečnosti Nikolaj Patrušev následně prohlásil, že Spojené státy nesou částečnou odpovědnost za útok.
"Tvrdí, že tento teroristický čin nebyl spáchán Kyjevem, ale příznivci radikální islámské ideologie, pravděpodobně členové afghánské odnože IS," uvedl Patrušev na zasedání se svými kolegy ze Šanghajské organizace pro spolupráci (ŠOS) v Astaně.
"Avšak klíčové je rychle zjistit, kdo za tímto ohavným zločinem stojí a kdo ho financoval. Stopy vedou k ukrajinským tajným službám. Je známo, že režim v Kyjevě není nezávislý, ale plně pod vlivem Spojených států," dodal Patrušev.
Útok v koncertní hale u Moskvy se odehrál dva týdny poté, co americké velvyslanectví v Rusku vydalo varování před možnými teroristickými útoky na veřejných místech. Američtí občané byli tehdy vyzváni, aby se vyhnuli velkým shromážděním včetně koncertů v Rusku. K varování se tehdy přidaly i Lotyšsko, Jižní Korea, Švédsko, Kanada, Německo a Česko.
Ministerstvo zahraničí USA později uvedlo, že informace o údajných plánovaných útocích předalo ruským úřadům. List Washington Post tento týden napsal, že americké úřady tehdy označily i samotnou Crocus City Hall za potenciální cíl teroristů. Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov se ve středu k této informaci odmítl vyjádřit, přičemž ji označil za věc bezpečnostních služeb.
Témata: Rusko, FSB , FSB (ruská kontrarozvědka)
Související
19. listopadu 2024 17:54
19. listopadu 2024 11:55
18. listopadu 2024 17:25
17. listopadu 2024 15:58