Na jihu Evropy několik tisíc hasičů už týden bojuje s lesními požáry, které si ve Španělsku, Portugalsku a Francii vyžádaly preventivní evakuace tisíců lidí. Mnohde hoří v blízkosti turistických destinací, například v jihošpanělské provincii Málaga, na severu řecké Kréty či na jihozápadním pobřeží Francie.
Podle televize Euronews letošní vlna lesních požárů přišla dříve než obvykle kvůli dlouhodobému suchu a vedrům, které odborníci přičítají klimatickým změnám. Portugalsko a Španělsko o víkendu informovaly, že za předchozí týden zemřelo zřejmě v souvislosti s horkým počasím v obou zemím asi tisíc lidí, většinou seniorů.
Zatímco extrémní vedra na jihu Evropy pomalu zmírňují, nejvyšší varování před vedry na pondělí a úterý poprvé v historii vydala Británie, kde očekávají překonání dosavadního rekordu z roku 2019 (38,7 stupně Celsia). Francouzské úřady vydaly nejvyšší stupeň varování před vysokými teplotami pro téměř celé atlantické pobřeží. Vrchol horkého počasí zde má přijít v pondělí, kdy by se rtuť teploměrů měla dostat přes 40 stupňů. V úterý se "čtyřicítky" očekávají na východě země, uvedla agentura DPA.
#ICYMI VIDEO: A car drives through a wildfire in central Portugal, where over 2,000 firefighters were battling four major fires across the country pic.twitter.com/ZWrzU9ODUV
— AFP News Agency (@AFP) July 16, 2022
Varování před velmi vysokými teplotami vydali také meteorologové v Německu a Rakousku. V Německu by se v úterý mohly teploty vyšplhat až ke 40 stupňům Celsia, v Rakousku očekávají teplotní maximum 37 stupňů ve středu. V nizozemském Nijmegenu zrušili kvůli parnu tradiční turistický pochod. Toho se každoročně účastní tisíce lidí z celého světa.
K rekordům se během týdne přiblížily teploty v Portugalsku, kde ve čtvrtek zaznamenali v obci Pinhao na severu země 47 stupňů; dosavadní portugalský rekord je ze srpna 2003, kdy v obci Amareleja na jihovýchodě země naměřili 47,3 stupně. I ve Španělsku, zejména v Andalusii a Extremaduře, teploty během týdne překročily 45 stupňů, ani tam ale nebyl pokořen absolutní španělský rekord, ten je z loňského srpna, kdy v andaluském Montoru naměřili 47,4 stupně.
Vlna veder ve Španělsku by měla skončit v pondělí, ač teploty zůstanou stále vysoké, uvedl meteorologický ústav AEMET. I dnes v zemi teploty překračovaly 40 stupňů, a ztěžovaly tak práci hasičům, kteří bojují stále s asi třemi desítkami požárů, mnohde v hornatém, těžko přístupném terénu.
Wildfires spread further in southwest France, fanned by scorching heat and strong winds, as officials issued health warnings for a heatwave in Europe https://t.co/6NgHRX8h2m pic.twitter.com/D77waZQXK4
— Reuters (@Reuters) July 16, 2022
Institut Karla III. spadající pod ministerstvo zdravotnictví o víkendu uvedl, že od začátku vlny veder ve Španělsku 10. července do pátku zemřelo na 360 lidí, jejichž příčina úmrtí mohla souviset s extrémními horky. V Portugalsku v sobotu ministerstvo zdravotnictví oznámilo, že za sedm dní zemřelo zřejmě kvůli horku na 660 lidí, většinou seniorů.
Požáry lesa ohrožují už několik dní i kempy na jihofrancouzském pobřeží Atlantiku v oblasti La Teste-de-Buch jihozápadně od Bordeaux a kolem asi 70 kilometrů vzdáleného města Landiras. V těchto dvou oblastech muselo preventivně opustit domovy nebo turistické ubytování na 14.000 lidí a plameny tam sežehly na 10.500 hektarů porostu. Podle místních úřadů je situace stále nepříznivá kvůli větru a horku.
V Řecku se hasiči od pátku snažili uhasit požáry mimo jiné u města Rethymno na severu Kréty, dnes se jim je podle agentury AMNA podařilo dostat pod kontrolu. Na místě ale zůstávají, protože kvůli větru hrozí opětovné rozdmýchání ohně. V celé zemi bylo za posledních 24 hodin zaznamenáno 119 lesních požárů. Ty zuří také na několika místech Itálie, která se v posledních týdnech potýká s extrémním suchem.
Témata: požáry
Související
19. listopadu 2024 15:15
16. listopadu 2024 9:05
12. listopadu 2024 17:28
13. října 2024 20:00
9. září 2024 8:16
8. září 2024 19:06