Tisíce věřících dnes zaplnily Svatopetrské náměstí, aby se naposledy rozloučily s papežem Františkem. V tichosti, přerušované jen zpěvem liturgických hymnů a zvukem zvonů baziliky sv. Petra, dorazil papežův pohřební průvod z jeho rezidence v Domě sv. Marty až na prostranství před nejvýznamnějším katolickým chrámem.
Video: Lidé se loučí s papežem Františkem v bazilice sv. Petra | YouTube
Závěr cesty těla zesnulého pontifika doprovázel nepřetržitý proud bílých postav – kněží a členů církevního doprovodu – jejichž příchod signalizoval blížící se převoz rakve. Vojáci Švýcarské gardy stáli v pozoru, zatímco obří obrazovky kolem náměstí přenášely průběh ceremonie v reálném čase.
S příchodem rakve na náměstí se rozezněly zvony, lidé začali spontánně tleskat a atmosféra se proměnila v hluboce emotivní okamžik. Kardinálové oblečení v rudých rouchách se postupně řadili k průvodu a doprovázeli rakvi až do baziliky, kde nyní papežovo tělo spočine v ležícím stavu až do sobotního pohřbu 26. dubna.
Jak uvedla reportérka BBC Laura Gozzi, celý přesun trval přibližně 40 minut. Tělo papeže bylo nejprve přeneseno ze soukromé rezidence v Domě sv. Marty, kde František zemřel v pondělí, a poté neseno napříč Svatopetrským náměstím. Uvnitř baziliky byla rakev uložena poblíž hlavního oltáře, kde nyní stojí stráže Švýcarské gardy a v pozadí zní duchovní zpěvy sboru.
Předtím, než bylo veřejnosti umožněno vstoupit a uctít památku papeže, proběhla soukromá modlitba a rozloučení členů církevní hierarchie. Kardinálové, biskupové i další církevní hodnostáři vzdali poslední poctu muži, který vedl katolickou církev po dobu více než jednoho desetiletí.
Podle papežova životopisce Austena Ivereigha byla do rakve vložena i symbolická památka – sada mincí, z nichž každá byla ražena během jednoho roku jeho pontifikátu. Tento tradiční akt má připomínat délku a význam jeho služby v čele církve.
Na rozdíl od některých papežů minulosti, jejichž těla byla balzamována, v případě Františka k této praxi nedošlo. Jak uvedl Ivereigh, papežovo tělo bylo pravděpodobně ošetřeno tak, aby se zpomalil proces rozkladu, ale jinak zůstalo „takové, jaké bylo v okamžiku smrti“.
Do baziliky je od dnešního dne umožněn přístup široké veřejnosti, která bude mít možnost přijít a poklonit se. Celý prostor je připraven na nápor poutníků z celého světa. Vatikán zároveň oznámil, že očekává tisíce návštěvníků, kteří se přijdou rozloučit s papežem, jenž během svého pontifikátu přinesl do církve důraz na sociální spravedlnost, environmentální odpovědnost a mezináboženský dialog.
Hymny, modlitby a ticho provázejí první den veřejného smutku, který bude pokračovat až do sobotního pohřebního obřadu, jenž bude vrcholem několika dní truchlení, modliteb a vzpomínek na jednoho z nejvýraznějších duchovních vůdců poslední doby.
Témata: Papež František, Vatikán
Související
22. dubna 2025 19:35
22. dubna 2025 14:33
22. dubna 2025 11:01
21. dubna 2025 21:47
21. dubna 2025 21:15