Japonsko rovněž na svůj sankční seznam přidalo 21 ruských organizací, mezi nimiž jsou například vědecké laboratoře, uvedla agentura Reuters.

Nové sankce, které zveřejnil minulý týden japonský ministr zahraničí na schůzce skupiny G7, dnes oficiálně schválila japonská vláda.

Japonsko dnes rovněž vyjádřilo hluboké znepokojení nad možným použitím jaderných zbraní Ruskem. Ruský prezident Vladimir Putin minulý týden vyhlásil částečnou mobilizaci a pohrozil, že Moskva je na obranu svých území připravena použít všechny dostupné prostředky. Tento výrok byl na světové scéně vykládán jako hrozba použitím jaderných zbraní proti Ukrajině.

"Japonsko je hluboce znepokojeno možností použití jaderných zbraní během ruského tažení na Ukrajině," prohlásil dnes mluvčí japonské vlády Macuno na tiskové konferenci. Japonsko bude nadále ve spolupráci s mezinárodním společenstvím podporovat Ukrajinu a sankcionovat Rusko, dodal.

FSB zadržela japonského konzula

Ruská tajná služba FSB podle agentury RIA Novosti zadržela ve Vladivostoku na východě Ruska kvůli údajné špionáži japonského konzula. Moskva diplomata posléze označila za nežádoucí osobu.

Zpráva o zadržení diplomata přišla několik hodin poté, co Japonsko oznámilo další zpřísnění svých protiruských sankcí.

FSB uvedla, že konzula zadržela ve chvíli, kdy za úplatu dostával tajné informace o podrobnostech spolupráce Ruska s "jednou ze zemí asijsko-tichomořského regionu" a o vlivu západních sankcí na hospodářství Přímořského kraje na ruském Dálném východě. Ve videozáznamu natočeném při výslechu konzul podle ruské agentury TASS přiznal, že porušil ruské zákony.

Moskva dala japonské straně diplomatickou cestou najevo svůj nesouhlas a rozhodla o vyhoštění diplomata.

Japonské zpřísnění protiruských sankcí se týká vývozu materiálů, které by se daly použít k výrobě chemických zbraní, informoval dnes mluvčí japonské vlády Hirokazu Macuno. Japonsko rovněž na svůj sankční seznam přidalo 21 ruských organizací, mezi nimiž jsou například vědecké laboratoře. Japonská vláda dnes rovněž schválila nové sankce, které minulý týden zveřejnil japonský ministr zahraničí na schůzce skupiny G7.