Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Třetina Pákistánu je pod vodou. Země čelí ohromným povodním

Povodně v Pákistánu
Povodně v Pákistánu
Foto: Profimedia

Povodně v Pákistánu způsobené monzunovými dešti si vyžádaly už 1136 životů a podle předběžných odhadů vlády způsobily v zemi škody za nejméně deset miliard dolarů (246 miliard korun). Informoval o tom dnes web stanice BBC.

Přívalové deště, které přišly už v červnu, spláchly cesty, mosty, na milion domů i plodiny z polí. Povodně zasáhly přes 33 milionů lidí, tedy přes 15 procent populace Pákistánu.

Ničivé povodně v Pákistánu jsou "největší v dějinách Pákistánu", prohlásil dnes pákistánský premiér Šahbáz Šaríf. "Škody způsobené naší infrastruktuře jsou rozsáhlé a jsou rozprostřeny po celém Pákistánu," citovala ministerského předsedu agentura AFP.

"Doslova třetina Pákistánu je teď pod vodou," popsala ministryně pro klima Sherry Rehmánová. Podle ní je současná situace "klimatickou humanitární katastrofou ohromných rozměrů".

Organizace spojených národů dnes vyzvala k poskytnutí 160 milionů dolarů na pomoc Pákistánu postiženému katastrofálními záplavami. "Pákistán je plný utrpení," prohlásil ve své výzvě generální tajemník OSN António Guterres. Rozsah neštěstí, které zničilo obydlí, školy, zdravotnická zařízení a živobytí milionů lidí, si žádá přednostní pozornost světa, dodal.

Podle Guterrese by 160 milionů dolarů mělo pomoci zajistit potraviny, vodu, hygienická zařízení, dočasné vzdělávání a zdravotní péči pro 5,2 milionu osob.

"Přestaňme být náměsíčnými vůči destrukci naší planety klimatickou změnou," řekl Guterres ve svém videovzkazu. "Dnes je to Pákistán. Zítra to může být vaše země," prohlásil šéf OSN. Mluvčí OSN dnes podle agentury Reuters oznámil, že Guterres se příští týden vydá do Pákistánu, aby se podíval na "bezprecedentní klimatickou katastrofu".

Jenom USA se zavázaly Pákistánu v reakci na přírodní katastrofu poskytnout 30 milionů dolarů, které mají jít přes Agenturu Spojených států pro mezinárodní rozvoj (USAID). USA přitom budou upřednostňovat naléhavou potravinovou pomoc, zajištění nezávadné vody, hygienická opatření, finanční pomoc a pomoc při poskytování přístřeší, oznámilo americké velvyslanectví v Pákistánu.

Desetitisíce pákistánských rodin se kvůli velké vodě musely evakuovat ze svých domovů k příbuzným, do státních uprchlických táborů, nebo prostě ven, kde čekají na pomoc v podobě stanů, ale i jídla a zdravotnických potřeb.

Podle ministra financí Ahsana Ikbála se Pákistán stal obětí klimatické změny způsobené rozvinutými státy. "Naše uhlíková stopa je nejnižší na světě. Za tohle nese odpovědnost mezinárodní společenství. Měli by nám pomoct vylepšit naši infrastrukturu tak, aby byla klimaticky odolnější," řekl Ikbál.

Témata:  Pákistán povodně

Související

Aktuálně se děje

11:50

Leoš Mareš terčem Jana Krause. Schytal to za vizáž i pěvecké výkony

Do výročního dílu Show Jana Krause k dvaceti letům pořadu na televizní obrazovce přijal pozvání i Leoš Mareš. A je otázkou, zdali toho zpětně nelituje. Kraus, který nikdy neměl problém říkat věci narovinu, se do něj opřel hned několikrát. 

Zdroj: Jiří Hrubý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.