Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tři balkánské země zakázaly přelet letadla s Lavrovem, který se chystá do Srbska

Sergej Lavrov
Sergej Lavrov
Foto: mid.ru

Černá Hora, Severní Makedonie a Bulharsko zakázaly přelet ruskému vládnímu letadlu, kterým měl v pondělí ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov cestovat na oficiální návštěvu do Bělehradu.

Původně o tom informoval srbský deník Danas s odvoláním na své zdroje. Informaci posléze podle agentury Interfax potvrdil i nejmenovaný vysoce postavený představitel ruského ministerstva zahraničních věcí.

Lavrov měl do Srbska v pondělí přicestovat na dvoudenní návštěvu, během níž se měl setkat mimo jiné s prezidentem Aleksandarem Vučičem nebo patriarchou Srbské pravoslavné církve.

Srbská premiérka Ana Brnabičová uvedla, že situace kolem příjezdu ruského ministra je "velmi komplikovaná" a že logistikou jeho cesty se zabývá prezident Vučić.

"Je opravdu neuvěřitelné, že situace v Evropě a ve světě je taková, že prezident jedné země se musí zabývat takovými věcmi, jako jsou logistické otázky cesty ministra zahraničních věcí, na nichž závisí, zda dorazí, či ne," řekla premiérka podle serveru Danas srbské televizi Pink.

Na otázku, zda se Lavrovova cesta uskuteční, nejmenovaný ruský diplomat Interfaxu řekl: "Schopnosti teleportace naše diplomacie zatím neovládá."

Prezidentská kancelář zároveň oznámila, že Vučić se v pondělí sejde s ruským velvyslancem v Bělehradě.

Vučić dříve ruskou invazi na Ukrajinu označil za porušení mezinárodního práva, kterého se však podle něj "v desítkách případů dopouštěly i západní mocnosti". V této souvislosti zmínil bombardování Jugoslávie zeměmi NATO v roce 1999.

Srbsko v poslední době čelí zvýšenému tlaku západních států, aby sladilo svou zahraniční politiku s Evropskou unií a přidalo se k sankcím proti Rusku. To však Vučić dosud odmítal, i s ohledem na proruské smýšlení velké části srbského obyvatelstva.

Témata:  Sergej Lavrov Srbsko

Související

Aktuálně se děje

10. května 2025 16:41

Může umělá inteligence ohrozit lidstvo? Vědec z MIT odpověděl na ožehavou otázku

Technologické firmy vyvíjející umělou inteligenci by měly přijmout stejný přístup k posuzování rizik, jaký před 80 lety uplatnili vědci před prvním testem atomové bomby. S tímto varováním přichází známý zastánce bezpečnosti AI Max Tegmark, který tvrdí, že bez důkladných výpočtů hrozí, že extrémně vyspělá umělá inteligence (tzv. Artificial Super Intelligence, ASI) se vymkne kontrole a ohrozí samotnou existenci lidstva.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

raketový systém Patriot

Rakety Patriot jsou pro Ukrajinu klíčové. Proč nedokáže vyrobit vlastní náhradu?

Ukrajinská města v posledních týdnech čelila smršti ruských balistických útoků, které si vyžádaly desítky civilních obětí. Útočné rakety Iskander s klastrovými hlavicemi zabíjely v Sumách i v Kryvém Rihu, v Kyjevě se podařilo část střel zneškodnit, přesto čtyři zasáhly cíl – zemřelo 12 lidí a téměř 90 jich bylo zraněno. Ukrajinská protivzdušná obrana, dříve považovaná za jednu z nejlepších v Evropě, naráží na limity. Důvod? Nedostatek moderních systémů typu Patriot, jejichž efektivitu Ukrajina nedokáže domácími silami nahradit.