Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Izrael, Jeruzalém
Izrael, Jeruzalém
Foto: Pixabay

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Informovala o tom agentura AFP. Zpravodajský web The Times of Israel zdůraznil, že mezi signatáři výzvy jsou i "tradiční západní spojenci Izraele". Česká republika ani Spojené státy se k této výzvě nepřipojily.

"Jsme proti rozsáhlé vojenské operaci v Rafáhu, která by měla katastrofální důsledky pro civilní obyvatelstvo," stojí v dopise adresovaném izraelskému ministru zahraničí Jisraelu Kacovi. Dopis podepsali ministři zahraničí Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Finska, Dánska, Švédska, Británie, Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Japonska a Kanady.

Ministři ocenili kroky izraelské vlády ke zlepšení přísunu mezinárodní humanitární pomoci do Pásma Gazy, ale vyzvali k dalšímu zintenzivnění těchto snah. "Naléhavě žádáme izraelskou vládu, aby umožnila dovoz humanitární pomoci do Pásma Gazy přes všechny relevantní přechody, včetně přechodu Rafáh," uvedli s odkazem na hranici s Egyptem.

Izrael by měl podle výzvy také "přijmout opatření na ochranu civilistů, mezinárodních a místních humanitárních pracovníků a novinářů". Ministři rovněž vyzvali k zavedení trvalého příměří v Pásmu Gazy, "otevření všech pozemních přechodů, kde je to možné," pro humanitární pomoc a usnadnění evakuací.

OSN a nevládní organizace pravidelně varují před rizikem hladomoru v Pásmu Gazy, kde žije přibližně 2,4 milionu lidí, z nichž 70 procent bylo od začátku konfliktu vysídleno.

Izrael zahájil ofenzivu po teroristických útocích palestinského hnutí Hamás z 7. října loňského roku, při nichž zahynulo na 1200 lidí a dalších zhruba 250 bylo uneseno do Pásma Gazy. Při prvním a dosud jediném příměří na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. Podle dnešního sdělení ministerstva zdravotnictví kontrolovaného Hamásem přišlo od října o život 35.305 Palestinců a dalších 79.261 bylo zraněno. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem EU Izrael

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy