Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Třináct zemí vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh

Izrael, Jeruzalém
Izrael, Jeruzalém
Foto: Pixabay

Třináct zemí, včetně sedmi členů Evropské unie, vyzvalo Izrael, aby neprováděl rozsáhlou ofenzivu ve městě Rafáh na jihu Pásma Gazy a umožnil dovoz humanitární pomoci na toto palestinské území přes všechny dostupné přechody. 

Informovala o tom agentura AFP. Zpravodajský web The Times of Israel zdůraznil, že mezi signatáři výzvy jsou i "tradiční západní spojenci Izraele". Česká republika ani Spojené státy se k této výzvě nepřipojily.

"Jsme proti rozsáhlé vojenské operaci v Rafáhu, která by měla katastrofální důsledky pro civilní obyvatelstvo," stojí v dopise adresovaném izraelskému ministru zahraničí Jisraelu Kacovi. Dopis podepsali ministři zahraničí Francie, Německa, Itálie, Nizozemska, Finska, Dánska, Švédska, Británie, Austrálie, Nového Zélandu, Jižní Koreje, Japonska a Kanady.

Ministři ocenili kroky izraelské vlády ke zlepšení přísunu mezinárodní humanitární pomoci do Pásma Gazy, ale vyzvali k dalšímu zintenzivnění těchto snah. "Naléhavě žádáme izraelskou vládu, aby umožnila dovoz humanitární pomoci do Pásma Gazy přes všechny relevantní přechody, včetně přechodu Rafáh," uvedli s odkazem na hranici s Egyptem.

Izrael by měl podle výzvy také "přijmout opatření na ochranu civilistů, mezinárodních a místních humanitárních pracovníků a novinářů". Ministři rovněž vyzvali k zavedení trvalého příměří v Pásmu Gazy, "otevření všech pozemních přechodů, kde je to možné," pro humanitární pomoc a usnadnění evakuací.

OSN a nevládní organizace pravidelně varují před rizikem hladomoru v Pásmu Gazy, kde žije přibližně 2,4 milionu lidí, z nichž 70 procent bylo od začátku konfliktu vysídleno.

Izrael zahájil ofenzivu po teroristických útocích palestinského hnutí Hamás z 7. října loňského roku, při nichž zahynulo na 1200 lidí a dalších zhruba 250 bylo uneseno do Pásma Gazy. Při prvním a dosud jediném příměří na konci listopadu byla propuštěna necelá polovina rukojmích výměnou za palestinské vězně. Podle dnešního sdělení ministerstva zdravotnictví kontrolovaného Hamásem přišlo od října o život 35.305 Palestinců a dalších 79.261 bylo zraněno. 

Témata:  Válka v Izraeli s Hamásem EU Izrael

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.