Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump chce, aby jeho nástupce Biden podstoupil kognitivní test

Donald Trump
Donald Trump
Foto: The White House

Bývalý americký prezident Donald Trump vyzval ve čtvrtek prezidenta Joea Bidena, aby podstoupil kognitivní test. Sám Trump se pravidelně chlubí svým výsledkem testu na zjištění demence, čímž ale vyvolává posměch kritiků.

Trump se pravidelně chlubí svým výsledkem testu na zjištění demence a vyvolává tím posměch kritiků. Oba politici ale udělali již mnoho přešlapů, což posílilo obavy z jejich pokročilého věku a mentálních schopností.

"Zkorumpovaný Joe Biden musí absolvovat kognitivní test. Možná takto budeme moci zjistit, proč dělá tak příšerná rozhodnutí," napsal Trump na sociální síti Truth Social.

"Já jsem absolvoval dva z nich a oba s vynikajícími výsledky (bez chyb!). Všichni prezidenti nebo lidé ucházející se o úřad prezidenta by měli povinně tento test dělat!" dodal. Trump se přitom chlubí testem, ve kterém si měl zapamatovat pět slov ve správném pořadí.

"Prezident absolvuje kognitivní test každý den, protože přechází od jednoho tématu na druhé, a přitom rozumí těmto tématům do detailů," reagovala mluvčí Bílého domu Karine Jean-Pierreová.

Biden absolvoval ve středu každoroční zdravotní prohlídku a lékaři ho prohlásili za "schopného vykonávat službu" hlavy státu. Uvedli, že za poslední rok nenastaly v Bidenově zdraví žádné pozorovatelné změny.

V shrnutí třetího prezidentského vyšetření v Národním vojenském lékařském centru Waltera Reeda doktor Kevin O'Connor neuvedl, zda byly součástí vyšetření běžné testy hodnocení kognitivního poklesu nebo odhalení případných známek demence, které jsou často doporučovány starším dospělým.

Trump běžně vykresluje Bidena jako neschopného zastávat prezidentský úřad navzdory tomu, že jsou prakticky vrstevníci a sám měl řadu přeřeknutí a problémů s pamětí.

V posledních týdnech například označil maďarského premiéra Viktora Orbána za lídra Turecka a spletl svou rivalku v boji o republikánskou nominaci Nikki Haleyovou s bývalou předsedkyní Sněmovny reprezentantů Nancy Pelosiovou.

Témata:  Donald Trump Joe Biden

Aktuálně se děje

21. dubna 2024 6:17

Peskov: Rozhodnutí americké sněmovny bylo „očekávané a předvídatelné“

Sobotní souhlas Sněmovny reprezentantů USA s dlouho odkládaným balíčkem pomoci pro Ukrajinu ve výši 61 miliard dolarů zabije ještě více Ukrajinců, uvedl podle agentury AFP Kreml.

Zdroj: Julie Jarošová

Další zprávy