reklama

Podle Trumpova příkazu jsou federální budovy v metropoli Washingtonu postavené v nedávné době "nesourodou směsí klasického a modernistického designu". Vláda podle něj až na některé výjimky "převážně přestala stavět krásné stavby", a příklon ke klasicistní a podobné architektuře by proto "měl být podporován, namísto toho, aby se od něj odrazovalo".

První návrh opatření zveřejnil Bílý dům již letos v únoru, kdy jej okamžitě zkritizovala profesní organizace amerických architektů AIA. Původní návrh měl totiž přímo zakázat modernistické návrhy u budoucích federálních budov, ten stávající pouze uvádí, že je klasicistní architektura preferovaným stylem.

"Ačkoliv jsme šokováni rozhodnutím administrativy vyhlásit nařízení ohledně vzhledu (federálních budov), máme radost, že příkaz nesahá tak daleko, jak jsme si původně mysleli," uvedl ve vyjádření šéf AIA Robert Ivy. Organizace však doplnila, že by lidé žijící v konkrétních oblastech měli mít "právo a zodpovědnost rozhodnout si sami o tom, jaké architektonické pojetí nejlépe vyhovuje jejich potřebám".

Americký kritik architektury a držitel prestižní Pulitzerovy ceny Paul Goldberger prohlásil, že vládní "nařízení oficiálního stylu není plně v souladu s liberální demokracií 21. století".

Jeden z činitelů Bílého domu agentuře Bloomberg sdělil, že podle výzkumů veřejného mínění upřednostňuje většina Američanů tradiční design amerických vládních budov před modernistickými realizacemi z posledních desetiletí.