Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump kvůli Izraeli zaútočil na Bidena: Ostudný podvodník

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Americký exprezident Donald Trump tvrdí, že jeho nástupce v Bílém domě Joe Biden stojí na straně hnutí Hamás, když pohrozil zastavením dodávek amerických zbraní Izraeli. Uvedla to agentura AFP.

Biden ve středu upozornil, že USA dodávky pozastaví v případě, že bude Izrael pokračovat se svou pozemní ofenzívou ve městě Rafah na jihu Pásma Gazy. Trump Bidenův postoj označil za ostudný.

"Podvodník Joe se staví na stranu těchto teroristů stejně jako stál na straně radikálního davu, který obsazuje naše vysokoškolské kampusy," uvedl Trump na své sociální síti Truth Social. 

Podle Bidena Izrael použil bomby dodané Spojenými státy při útocích, které vedly k úmrtí palestinských civilistů v Pásmu Gazy. Biden to uvedl v rozhovoru pro stanici CNN.

Americká administrativa podle médií pozastavila dodávku bomb, z nichž polovinu tvoří silné pumy vážící kolem jedné tuny.

Biden prohlásil, že USA nebudou Izraeli dodávat další pumy ani dělostřeleckou munici, kterou Izrael v posledních měsících použil v Pásmu Gazy, pokud se rozhodne rozšířit invazi do města Rafáh na jihu oblasti, kde se podle Izraele ukrývá poslední větší uskupení Hamásu.

V takovém případě by USA dodávaly pouze obrannou munici, například pro systém protivzdušné obrany Iron Dome.

Bidenův postoj je nejvyšší úrovní nesouhlasu s izraelským způsobem vedení války proti palestinskému hnutí Hamás od začátku současného konfliktu v Pásmu Gazy.

Od loňského října, kdy začaly krvavé teroristické útoky Hamásu v jižním Izraeli, zahynulo v důsledku bojů 34 844 Palestinců, včetně bojovníků Hamásu i civilistů.

Biden uvedl, že civilisté v Gaze zemřeli v důsledku použití bomb a dalších prostředků Izraelem v obydlených oblastech. Zdroje CNN uvádějí, že Biden odkázal na konkrétní 900kilogramové bomby.

Americký ministr obrany Lloyd Austin ve středu během slyšení v Senátu uvedl, že momentálně přehodnocují některé dodávky bezpečnostní pomoci v krátkodobém horizontu v kontextu situace v Rafáhu.

Izraelští činitelé jsou podle amerických médií silně rozhořčeni tímto krokem a vyjadřují obavu, že omezení vojenské podpory ohrozí vyjednávání o propuštění izraelských rukojmích z Gazy. Ve veřejných prohlášeních Izraelci zprávu o pozastavení dodávky bomb bagatelizují.

Témata:  Izrael Joe Biden Donald Trump

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy