Soudce Arthur Engoron před více než dvěma týdny rozhodl, že Trump pohrdal soudem, když tvrdil, že nemá žádné z dokumentů, které si Jamesová vyžádala. Vyměřil mu proto pokutu 10.000 dolarů denně (241.000 korun), dokud její požadavek nesplní.

Částka se podle jeho dnešního oznámení přestala načítat v pátek, kdy Trumpovi právníci odevzdali soudu přísežná prohlášení, v nichž popisovali kroky, které podnikli ve snaze vyhovět požadavkům prokurátorky.

Trump nyní dostal čas do 20. května na to, aby splnil ještě dodatečné podmínky, mezi než patří doručení přísežných prohlášení jeho asistentky a dalších zaměstnanců, kteří měli co do činění s ukládáním záznamů o činnosti jeho společnosti. Exprezident musí soudu také předložit zprávu nezávislé firmy, která byla najata k prohledání záznamů Trump Organization.

Soudce ještě může rozhodnutí o pohrdání soudem obnovit, pokud Trump všechny podmínky nesplní.

Jamesová před několika měsíci sdělila, že její tým našel důkazy toho, že Trumpova firma manipulovala ve svých finančních dokumentech s cenami svého majetku. Jeho hodnotu podle prokurátorky zvyšovala, když si například chtěla u bank zajistit půjčky a naopak ji snižovala při výpočtu daní.

Republikánský exprezident vyšetřování demokratky Jamesové od začátku označuje za politicky motivované a její tvrzení o podvodech odmítá.