Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump musí zaplatit pokutu v přepočtu 2,65 mil. Kč za pohrdání soudem

Donald Trump
Donald Trump
Foto: kremlin.ru

Bývalý americký prezident Donald Trump musí zaplatit pokutu 110.000 dolarů (2,65 milionu korun) a splnit další podmínky, aby uspokojil soud, který mu vyměřil trest za neuposlechnutí obsílky generální prokurátorky státu New York Letitie Jamesové. Ta vyšetřuje podezření na daňové a další finanční podvody v jeho firmě Trump Organization.

Soudce Arthur Engoron před více než dvěma týdny rozhodl, že Trump pohrdal soudem, když tvrdil, že nemá žádné z dokumentů, které si Jamesová vyžádala. Vyměřil mu proto pokutu 10.000 dolarů denně (241.000 korun), dokud její požadavek nesplní.

Částka se podle jeho dnešního oznámení přestala načítat v pátek, kdy Trumpovi právníci odevzdali soudu přísežná prohlášení, v nichž popisovali kroky, které podnikli ve snaze vyhovět požadavkům prokurátorky.

Trump nyní dostal čas do 20. května na to, aby splnil ještě dodatečné podmínky, mezi než patří doručení přísežných prohlášení jeho asistentky a dalších zaměstnanců, kteří měli co do činění s ukládáním záznamů o činnosti jeho společnosti. Exprezident musí soudu také předložit zprávu nezávislé firmy, která byla najata k prohledání záznamů Trump Organization.

Soudce ještě může rozhodnutí o pohrdání soudem obnovit, pokud Trump všechny podmínky nesplní.

Jamesová před několika měsíci sdělila, že její tým našel důkazy toho, že Trumpova firma manipulovala ve svých finančních dokumentech s cenami svého majetku. Jeho hodnotu podle prokurátorky zvyšovala, když si například chtěla u bank zajistit půjčky a naopak ji snižovala při výpočtu daní.

Republikánský exprezident vyšetřování demokratky Jamesové od začátku označuje za politicky motivované a její tvrzení o podvodech odmítá.

Témata:  Donald Trump

Související

Aktuálně se děje

8. července 2025 17:56

Samosběr jahod se v roce 2025 chýlí ke konci. Co můžete sbírat namísto nich?

Letní měsíce lákají nejen k výletům a opalování, ale také k čím dál populárnějším samosběrům ovoce. Zatímco jahody jsou dlouhodobě nejznámější a nejdostupnější plodinou, kterou si lidé sami sklízí, nabídka samosběrů se rok od roku rozšiřuje. Co dalšího si tedy můžete z českých sadů a plantáží odnést, když přijdete s košíkem a chutí na čerstvé ovoce?

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Tálibán

Komentář

Velmoci uznávají teroristické státy. Situaci můžeme zachránit, když neztratíme morální kompas

Rusko oficiálně uznalo vládu Tálibánu v Afghánistánu, Spojené státy zvažují vyškrtnutí syrské HTS ze seznamu teroristů. Dva subjekty s násilnou minulostí tak získávají legitimitu, aniž by se vzdaly své radikální povahy. Svět tím riskuje precedent, že moc uchvácená silou a bez respektu k právům může být cestou k mezinárodnímu uznání. Svět v tuto chvíli nesmí ztratit morální kompas.