Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump plánuje vystoupit z Pařížské dohody. Státy se na COP29 dohodly na mechanismu uhlíkového trhu

COP29
COP29
Foto: COP29.az

Aktuálně probíhající konference COP29 přináší obavy z dopadu nedávného zvolení Donalda Trumpa na budoucnost klimatické politiky Spojených států. Na úvodní den konference vyjádřil zvláštní vyslanec USA John Podesta z Bidenovy administrativy svou obavu, že Trump, který byl označen za odpůrce klimatických opatření, může zvrátit dosažené pokroky. 

Podesta podle BBC uvedl, že Trump plánuje demontovat environmentální ochranné mechanismy a opět vystoupit z Pařížské dohody, kde se země zavázaly k udržení globálního oteplování pod 1,5 °C.

Navzdory nepříznivým vyhlídkám došlo na konferenci k dohodě, která může otevřít nové možnosti pro boj s klimatickými změnami. Státy se dohodly na mechanismu „uhlíkového trhu“, který umožní bohatším zemím financovat projekty na snížení emisí v rozvojových zemích. Tento krok by měl usnadnit financování čisté energie či obnovy lesů, což umožní bohatým zemím přispět k redukci globálních emisí, aniž by musely provádět nákladné změny doma.

Kritici však upozorňují, že tento systém nese riziko podvodů a otázku, zda jsou tyto „uhlíkové offsety“ dlouhodobě účinné. Navzdory dohodě zůstávají pochybnosti o jeho funkčnosti, ale zastánci předpokládají, že by tento trh mohl generovat až 250 miliard dolarů ročně směrem od bohatých zemí k chudým.

Prezident COP29 Mukhtar Babyaev ve svém projevu varoval, že čelíme „cestě do záhuby“, a zmínil zhoršující se dopady klimatických změn po celém světě. Podle Světové meteorologické organizace (WMO) má být rok 2024 nejteplejším rokem v historii měření. Nová zpráva WMO ukazuje na rychlé oteplování oceánů a zrychlující tání ledovců, což zvyšuje nutnost okamžitého zásahu.

Další výzvou na COP29 je klimatické financování, kdy rozvinuté země hledají cesty, jak podpořit chudší státy. Očekává se, že v době energetických a ekonomických krizí budou muset najít další miliardy pro podporu klimatických projektů, přičemž trvají na tom, že i státy s velkými emisemi, jako Čína a země Perského zálivu, by měly přispět. Simon Stiell, šéf klimatické změny při OSN, zdůraznil, že bez těchto investic hrozí všem státům neudržitelný růst teplot. Podle jeho slov je klimatické financování v zájmu všech zemí, včetně těch nejbohatších.

Konferenci provází i stížnosti na vysoké náklady na stravu a ubytování, zejména pro delegáty z chudších zemí. Některé delegace z těchto zemí upozornily, že náklady na účast včetně letenek a hotelů jsou často vysoké, což prohlubuje jejich finanční zatížení.

Témata:  klimatická konference (COP29) klimatická změna

Související

Aktuálně se děje

12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.