reklama

Trump nejdříve na tiskové konferenci prohlásil, že Spojené státy platby WHO pozastaví, později upřesnil, že o této možnosti budou USA nejprve uvažovat.

Uvedl, že WHO se v řadě věcí mýlila a že rovněž nesouhlasila s jeho zákazem vstupu do USA z Číny. Naznačil také, že WHO zadržovala informace o pandemii, kterou měla vyhlásit mnohem dříve. "Měli to vědět a měli to udělat, zřejmě to věděli," řekl prezident. "Chystáme se zastavit platby WHO," prohlásil.

Na následný dotaz, zda je pozastavení plateb správným krokem v době pandemie, prezident odpověděl, že zablokování amerických fondů USA teprve zváží. "Neříkám, že to uděláme, ale nad ukončením financování se zamyslíme," dodal.

"Stále se nacházíme v akutní fázi pandemie, takže teď není čas na to snižovat financování," řekl dnes Kluge v reakci na dotaz novináře ohledně Trumpových poznámek.

Hlavní poradce šéfa WHO Bruce Aylward také obhajoval vztah organizace s Čínou s tím, že spolupráce s Pekingem byla důležitá pro zisk prvních informací o viru, který se objevil loni v čínském městě Wu-chan. "Bylo naprosto nezbytné mít v první fázi pandemie přístup ke všemu, co šlo, jít do terénu, spolupracovat s Číňany a snažit se to (nákazu) pochopit," řekl Aylward. "Tohle jsme dělali i v každé další těžce zasažené zemi, jako třeba ve Španělsku, a nijak to nesouvisí s Čínou jako takovou," dodal.

WHO a jejího předsedu dnes hájil také šéf Africké unie Moussa Faki. "Překvapilo mě zjištění, že americká vláda vede kampaň proti světovým lídrům WHO," napsal na twitteru a dodal, že Africká unie plně podporuje generálního tajemníka WHO Tedrose Adhanoma Ghebreyesuse, který pochází z Etiopie.

Agentura Reuters připomíná, že WHO 31. ledna doporučila státům, aby i přes šíření koronaviru nezavíraly své hranice. Zároveň tehdy poznamenala, že vlády mají právo přijímat opatření na ochranu svých obyvatel.

Téhož den Washington oznámil omezení pro cesty z Číny do USA. Vstup do země byl zakázán cizincům, kteří byli v předešlých 14 dnech na čínském území. Trump tento krok opakovaně předkládá jako důkaz toho, že jeho vláda na hrozbu koronaviru reagovala rychle, ačkoli federální úřady na začátku roku ignorovaly varování odborníků a sám prezident ještě na konci února na veřejnosti situaci zlehčoval.

Deník The Washington Post nedávno napsal, že američtí politici otáleli, přestože už v lednu a únoru dostávali v tomto směru varování od zpravodajských služeb.

Před koronavirem podle listu The New York Times opakovaně varoval i obchodní poradce Bílého domu Peter Navarro. Nejprve v interním sdělení z konce ledna upozornil na riziko pandemie a vyzval k zákazu vstupu do USA z Číny; poté znovu na konci února, kdy ve zprávě adresované prezidentovi uváděl možnost až dvou milionu amerických obětí infekce. Na úterní tiskové konferenci ale Trump řekl, že Navarrovy zprávy nečetl.

reklama