reklama

"Všechny státy, kde si Biden nedávno připsal výhru, právně napadneme kvůli podvodům voličů a státním volebním podvodům," napsal Trump, aniž státy blíže specifikoval či uvedl příklady zmíněných podvodů.

Trumpův tábor v některých státech, kde je hlasování těsné, už zahájil právní kroky, jak již dlouho dopředu avizoval. Kromě právních bitev v Pensylvánii, Michiganu a Georgii požádal rovněž o přepočet lístků ve Wisconsinu. Soudce v Georgii dnes žalobu podanou Trumpovou kampaní, která si stěžovala na údajnou podezřelou manipulaci s korespondenčními hlasovacími lístky, zamítl necelých 12 hodin po jejím předložení. Krátce nato podle agentury Reuters zamítl soud snahy zastavit sčítání hlasů také v Michiganu.

Pokud jde o přepočítání lístků ve Wisconsinu, tak to podle AP historicky změnilo výsledky pouze o několik stovek hlasů; po započtení 99 procent hlasů ve státě přitom Biden nad Trumpem vede o více než 20.000.

Trumpova kampaň dnes rovněž oznámila, že plánuje podniknout další právní kroky v Nevadě, kde má Biden aktuálně podle neúplných výsledků náskok o zhruba jedno procento. Podle projekcí AP, která Bidenovi na rozdíl od CNN přičítá již i Arizonu, má demokrat včetně těsných výsledků ve Wisconsinu a Michiganu, zajištěno 264 volitelů. Trump má podle AP aktuálně na kontě 214 volitelů a k vítězství by tak potřeboval získat všechny zbývající klíčové státy: Pensylvánii, Severní Karolínu, Georgii a Nevadu. Bidenovi by k získání přesně 270 mohla teoreticky stačit Nevada.

reklama