Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trump stále odmítá uznat prohru a šíří dezinformace, odvrátil se od něj další spojenec

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Dosluhující americký prezident Donald Trump kritizoval vůdce republikánské senátní většiny Mitche McConnella za jeho úterní výrok k volbám. McConnell poprvé od listopadových voleb uznal Trumpova demokratického soupeře Joea Bidena za vítěze prezidentských voleb.

Trump ale v noci McConnellovi prostřednictvím svého účtu na twitteru vzkázal s poukazem na počet volebních hlasů, které on sám získal: "Mitchi, 75 milionů hlasů, rekord pro úřadujícího prezidenta (a velký). Je příliš brzo na to se vzdávat. Republikánská strana se musí naučit bojovat. Lidé se zlobí!"

Bidenovi ovšem v listopadu svůj hlas dalo 81 milionů lidí. To ale Trump odmítá vzít na vědomí, podobně jako řada jeho stoupenců. Podle průzkumů provedených pro veřejnoprávní média NPR a PBS nemá ve volební výsledek důvěru 72 procent republikánských voličů.

McConnell až do úterka volby nekomentoval. Nyní ale prohlásil, že sice mnozí čekali jiný výsledek, ale americký systém rozhodl, kdo bude 20. ledna skládat přísahu. V pondělí totiž volitelé z jednotlivých států americké federace potvrdili Bidenovo vítězství a McConnell v úterý řekl, že chce zvolenému prezidentovi Bidenovi pogratulovat.

S Trumpovou verzí výsledku voleb nesouhlasí ani jeho dlouholetý přítel a příznivec Geraldo Rivera, který působí v Trumpovi nakloněné televizní stanici Fox News. V úterním diskusním pořadu moderátorky Marthy MacCallumové Rivera Trumpovi vzkázal, že má Biden pravdu, když říká, že "už to skončilo".

"Má naprostou pravdu, je konec," prohlásil Rivera a přitakal Bidenově výzvě posunout se dopředu. Rivera dodal, že by byl rád, kdyby to Trump pochopil.

Diskuse se ale účastnil také vůdce konzervativních aktivistů a rozhlasový moderátor Charlie Kirk. Řekl, že Trumpovi stoupenci dál vznášejí k volebnímu výsledku "dobré dotazy". "Pořád je mnoho nevyřešených právních stížností, stovky," řekl.

"To je tak nečestné, musíte s tím přestat," reagoval na to Rivera. V úterý ráno zveřejnil video, v němž shrnul své názory na situaci takto: "Americký prezident Donald Trump může ten povolební zmatek zastavit. Národ je rozrušený, jsme rozdělení, ve vládě panuje zmatek. Prezident Trump musí uznat prohru, volitelé se vyslovili, a jak víte, zvolili Joea Bidena."

Rivera od počátku neschvaloval Trumpovu snahu napadnout výsledek voleb. Už 11. listopadu, tedy čtyři dny po tom, co hlavní americká média zveřejnila projekce, podle nichž zvítězil Biden, Rivera tweetoval: "Drahý Donalde Trumpe, můj respektovaný příteli, vedl jsi neuvěřitelnou bitvu proti všem protivenstvím a zákeřné chorobě (koronaviru). Bojovals proti těm, kdo bodají do zad, proti našim nepřátelům a měnil jsi svět v mír a blahobyt. Je čas rozloučit se důstojně a slušně."

Trump a jeho příznivci ale dál šíří desinformace o údajných rozsáhlých volebních podvodech, přestože soudy, na něž se Trump a jeho tým zatím obrátili, pro to nenašly patřičné důkazy.

Témata:  Donald Trump volby v USA prezident USA USA Mitch McConnell Joe Biden

Související

Aktuálně se děje

12:06

Mason a Kourtney: Když syn přeroste matku nejen výškou

Mason Disick, nejstarší syn Kourtney Kardashian a Scotta Disicka, se stal středem pozornosti poté, co byl spatřen během rodinného nákupu v Los Angeles. Čtrnáctiletý teenager, který doslova přerostl svou matku, si svým stylem a držením těla získává srdce fanoušků. Mason, známý svou rezervovaností vůči médiím, zaujme nejen svou výškou, ale i módními volbami, které odrážejí jeho unikátní osobnost. Jeho odklon od života pod reflektory přitahuje pozornost o to více.

Zdroj: Zdeněk Tuhý

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.