reklama

Manželský pár šedesátníků v Arizoně požil chloroquine (v Česku se používá spíše název chlorochin), který na jedné tiskové konferenci chválil prezident Donald Trump jako možný lék proti koronaviru. Běžně se tato látka také používá jako přísada při čištění akvárií. Krátce po požití pár onemocněl.

Žena řekla stanici NBC News, že viděla v televizi tiskovou konferenci, během které Trump diskutoval o možných výhodách tohoto preparátu při léčbě COVID-19. "Báli jsme se, že onemocníme," řekla.

zdroj: YouTube

Pár dříve používal chlorochin při údržbě akvária a dosud mu zůstal v domě. Tato přísada se ale liší od léku proti malárii. Smíchali malé množství látky s tekutinou a vypili ji. Během 20 minut se oběma udělalo špatně. "Zvracela jsem. Manžel začal mít problém s dýcháním," vylíčila žena.

Lékařům se muže již nepodařilo zachránit, žena zůstává na jednotce intenzivní péče. Odborníci z místní nemocnice uvedli, že chápou, že za panující nejistoty okolo nákazy se lidé snaží najít nové cesty k prevenci či léčbě nákazy, ale samoléčení není způsob, jak tohoto cíle dosáhnout.

Pandemie způsobená koronavirem si ve Spojených státech dosud vyžádala více než 590 obětí a přes 46.000 lidí se nakazilo.

Nejméně tři případy přiotrávení se chlorochinem minulý týden zaznamenala Nigérie.

Chloroquine byl schválen FDA pro léčbu malárie a dalších onemocnění, ale není schválen pro použití proti koronaviru, připomněla BBC.

V Česku již na konci února Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL) varoval před neuváženým užíváním léků s chlorochinem při obavách z nákazy koronavirem.

reklama