reklama

Čísla naznačují, že kritika protestů v amerických městech zatím prezidentu Donaldu Trumpovi nepřinesla body v předvolebním souboji s kandidátem Demokratické strany Joem Bidenem.

Dotazování provedené 31. srpna a 1. září víceméně potvrdilo rozložení sil v duelu o Bílý dům, které průzkumy preferencí ukazovaly po celý srpen. Z dotázaných registrovaných voličů vyjádřilo 40 procent podporu prezidentu Trumpovi, 47 procent z nich uvedlo, že budou volit někdejšího viceprezidenta Bidena.

Podle Reuters se rozdíl mezi preferencemi Trumpa a Bidena za poslední tři týdny prakticky nezměnil. Web RealClearPolitics, který monitoruje předvolební průzkumy, nicméně hlásí jistý pokles Bidenova náskoku a na začátku týdne průměrný rozdíl mezi kandidáty vyčíslil na 6,2 procentního bodu. To je ovšem stále o něco vyšší náskok, než jaký před čtyřmi roky na přelomu srpna a září přisuzoval tehdejší demokratické kandidátce Hillary Clintonové. Ta volby nakonec prohrála i přes vyšší počet získaných hlasů.

Dva měsíce před novou prezidentskou volbou se prezident Trump a jeho spojenci snaží hlavním tématem kampaně učinit kriminalitu a násilí spojené s protesty proti policejní brutalitě. Průzkum od Ipsos ale naznačuje, že pro voliče jsou důležitější jiná témata. Kriminalitu označilo za nejvyšší prioritu pro USA jen osm procent z 1335 dotázaných, zatímco 16 procent jmenovalo zdravotnictví a 30 procent ekonomické problémy.

Podle sondáže pak 78 procent Američanů uvedlo, že jsou stále "velmi" nebo "poněkud" znepokojeni koronavirem SARS-CoV-2, s nímž už je v USA spojováno na 185.000 úmrtí. Skoro šest z deseti respondentů v této souvislosti označilo Trumpa jako přinejmenším částečně zodpovědného za pokračující uzavírky podniků, restrikce ve školách a vysokou bilanci nakažených.

Demonstrace reagující na policejní zásahy proti černochům mají podle nového průzkumu stále podporu mírné většiny populace: pochopení pro protesty vyjádřilo 53 procent respondentů, tedy prakticky stejný podíl jako v červenci. Reuters podotýká, že bezprostředně po smrti George Floyda v rukách policie v Minneapolisu byla podpora protestního hnutí vyšší.

reklama