Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpovi ruply nervy. Místo řešení koronavirové krize útočí na novináře

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

S nárůstem počtu pacientů nakažených koronavirem se ve Spojených státech znovu stupňuje napětí mezi prezidentem Donaldem Trumpem a americkými novináři.

Novináři opakovaně poukazují na rezervy v postupu federální vlády při boji proti nákaze nebo připomínají prezidentovo poměrně nedávné zlehčování celé situace, píše list The New York Times.

Při páteční tiskové konferenci Trump reagoval podrážděně i na výzvu, aby promluvil ke spoluobčanům, kteří mají obavy.

"Skoro 200 mrtvých, 14.000 nemocných, miliony těch, jak jste viděl, kdo mají strach. Co řeknete Američanům, kteří se na vás teď dívají a kteří mají strach?" zeptal se zástupce televize NBC News Peter Alexander. "Říkám, že jste hrozný reportér," odsekl šéf Bílého domu.

Trump dodal, že Alexanderův dotaz považuje za "hnusný", a novináře obvinil z vysílání "velmi špatného signálu" směrem k veřejnosti. "Americký národ hledá odpovědi a hledá naději a vy se honíte za senzacemi... Něco vám řeknu, tohle je velmi špatná novinařina," pokračoval šéf Bílého domu. Viceprezident Mike Pence nicméně později řekl, že Američané by se neměli bát a měli by být ostražití.

I když podle Trumpa lidé v USA chtějí slyšet odpovědi, sám prezident na stejné tiskové konferenci například neodpověděl na otázku reportérky vysílací společnosti PBS, která se ptala, kdy budou mít přístup k testům na koronavirus všichni obyvatelé, kteří toto vyšetření potřebují. Podle hlavy státu v souvislosti s testováním "slyšíme velmi pozitivní věci", klíčový vládní poradce Anthony Fauci ale zároveň řekl, že poptávku po testech se zatím v USA nedaří uspokojit.

S reportérkou PBS Yamiche Alcindorovou se Trump při otázce týkající se boje proti koronaviru dostal do konfliktu už o týden dříve, když se jej novinářka ptala na zrušení speciálního vládního týmu pro zvládání pandemií, který zanikl v roce 2018. "Činitelé, kteří v té skupině pracovali, uvedli, že Bílý dům ztratil drahocenný čas, protože ta skupina byla rozpuštěna. Co si o tom myslíte?" tázala se Alcindorová. "Myslím si prostě, že to je hnusná otázka," reagoval Trump. Uvedl to list The Guardian.

Ve čtvrtek zase americký prezident naznačoval, že počet novinářů v místnosti určené pro briefingy by se měl za současných okolností dál výrazně snížit. "Měli bychom se asi zbavit zhruba dalších 75 až 80 procent z vás, máme v téhle místnosti jen dva nebo tři, které mám rád... Opravdu jste příliš moc blízko (sebe), vy dva, vy byste měli odejít okamžitě," prohlásil, přičemž ukazoval směrem k předním řadám publika.

"Byl to další z těch momentů, kdy si nikdo není úplně jistý, zda Trump žertuje. Každopádně přítomní reportéři... se rozhodně nebavili. (...) Bylo to poněkud troufalé v podání člověka, který si nadále s lidmi podává ruce a přehlíží pravidla o sociálním kontaktu, a to i na pódiu v Bílém domě," komentoval situaci britský deník The Guardian.

Témata:  Donald Trump prezident USA USA koronavirus (coronavirus) COVID-19 novináři

Související

Aktuálně se děje

21. listopadu 2024 12:24

Počasí zaúřaduje. K intenzivnímu sněžení se přidá i další jev

Na Moravě a ve Slezsku může napadnout ještě o pár centimetrů více, než se původně předpokládalo. Vyplývá to z nejnovějšího znění výstrahy, v němž Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) upřesnil její časovou a územní platnost. Meteorologové zároveň přidali varování před silným větrem. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Anders Behring Breivik už nechce sedět ve vězení. Masový vrah chce na svobodu

Norský masový vrah Anders Behring Breivik, který v roce 2011 při bombovém útoku a střelbě zabil 77 lidí, stanul v úterý před soudem, aby podruhé požádal o podmínečné propuštění. Breivik si odpykává trest odnětí svobody na 21 let, což je maximální možný trest v Norsku. Podle norského práva má však po deseti letech vězení nárok na slyšení o podmínečném propuštění.