Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Trumpův první mítink vyvolal poprask ještě než začal

Donald Trump
Donald Trump
Foto: Instagram

Plánovaný první předvolební mítink amerického prezidenta Donalda Trumpa po pauze způsobené koronavirem vyvolal mezi některými politiky v USA kontroverze ještě předtím, než začal.

Shromáždění je totiž naplánováno na 19. června, kdy Spojené státy slaví svátek spojený s ukončením otroctví, a bude se konat ve městě Tulsa v Oklahomě, kde se před téměř 100 lety odehrál masakr tamního černošského obyvatelstva. Trumpovi kritici tvrdí, že volba místa i termínu je gestem vůči některým prezidentovým podporovatelům, kteří hlásají nadřazenost bělochů, napsal web televize CNN.

Trump se však před těmito útoky brání. "Berte to jako oslavu," řekl v televizi Fox News prezident a chlubil se tím, kolik se jeho mítinků obvykle zúčastní lidí. Popřel rovněž, že by datum setkání vybral takto úmyslně.

Moderátorka stanice Fox News, která rozhovor s Trumpem vedla, později uvedla, že neví, zda Trump rozumí tomu, jakou roli pro americké černochy Tulsa hraje. Její otázky se totiž soustředily jen na kontroverzi kolem termínu a ne místa konání shromáždění.

"Toto není jen přikývnutí bělošským rasistům - pořádá pro ně večírek na uvítanou," napsala na twitteru demokratická senátorka Kamala Harrisová, která má podle amerických médií zřejmě největší šanci, že si ji Trumpův sok v nadcházejících prezidentských volbách Joe Biden vybere jako kandidátku na viceprezidentku. Kritika se ozvala i od dalších černošských zákonodárců, kteří se ohrazovali mimo jiné proti tomu, že na Trumpovy mítinky často chodí lidé s vlajkami Konfederace, jež za americké občanské války hájila otroctví. "Trumpův mítink s vlajkami rebelů (...) v Tulse (...) 19. června (v den uznání emancipace) je více než políček Afroameričanům: Je to otevřený rasismus z nejvyššího úřadu v zemi," napsal kongresman za Texas Al Green.

Mluvčí Bílého domu Kayleigh McEnanyová však uvedla, že Trumpovi na černošské komunitě záleží a udělal pro její dobro více než kterýkoliv předchozí prezident. "Je to pro něj významný den, je to den, kdy se chce podělit o pokrok, jehož se podařilo dosáhnout (...) a o to, co je ještě potřeba učinit," řekla McEnanyová.

Trump dlouhodobě čelí obviněním z rasismu především od demokratů. Již před svým zvolením byl dlouholetým přívržencem konspirační teorie ohledně falešného rodného listu Baracka Obamy a loni například v sérii příspěvků na twitteru vzkázal čtyřem nebělošským členkám Kongresu, aby "se vrátily a pomohly spravit totálně rozvrácená a zločinem zaplavená místa tam, odkud přišly".

Pozornost médií přitom upoutala další aféra spojená s plánovaným mítinkem. Lidé, kteří se shromáždění chtějí zúčastnit, musí na internetu při registraci vyslovit souhlas s tím, že Trumpova kampaň nenese zodpovědnost za to, když se při setkání někdo nakazí koronavirem. USA zasáhla pandemie covidu-19 nejhůře z celého světa a teprve před několika týdny tam místní činitelé začali uvolňovat restrikce namířené proti šíření viru. Na některých místech se přitom po několikatýdenním poklesu opět začíná navyšovat denní počet nově nakažených osob.

Témata:  Donald Trump USA

Související

Aktuálně se děje

18. července 2025 8:22

Svět adrenalinového sportu truchlí. Felix Baumgartner zahynul při paraglidingu

Rakouský extrémní sportovec Felix Baumgartner, jenž před necelými třinácti lety seskočil ze stratosféry, tragicky zahynul ve věku 56 let. Osudnou se mu stala čtvrteční nehoda při paraglidingu ve městě Porto Sant'Elpidio v Itálii. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Policisté z ČR, SR a Ukrajiny zadrželi podezřelého Ukrajince.

Slováci po výtkách přešli do protiútoku. Ministr zkritizoval českou BIS

Napětí mezi českými a slovenskými bezpečnostními složkami nastalo v souvislosti s případem zadržení ukrajinského občana, který má být zodpovědný za loňské výhrůžky školám v Česku a na Slovensku. Čeští policisté vyčinili slovenským kolegům za to, jak o případu informovali. Do věci se následně vložil slovenský ministr vnitra Matúš Šutaj Eštok (Hlas-SD).