"Dodržujeme politiku rovnováhy, která je založená na zásadách mezinárodního práva," uvedl ministr zahraničí. Dodal, že jeho země respektuje sankce proti Rusku zavedené na úrovni OSN. "Většina našich západních spojenců chápe a respektuje náš postoj," uvedl Çavuşoglu. Jako příklad uvedl vzdušný prostor. Zatímco Evropská unie a další některé evropské země uzavřely své nebe všem ruským letadlům, Ankara zapověděla svůj vzdušný prostor pouze ruským vojenským letounům.

Turecko se snaží vystupovat v současném konfliktu jako prostředník mezi Ukrajinou a Ruskem a na konci března uspořádalo jednání mezi ruskou a ukrajinskou delegací v Istanbulu. Ankara se nepřidala k sankcím proti Rusku, které schválily Evropská unie, USA či Británie. Ukrajině po začátku války nedodala zbraně. Před konfliktem ale Ankara prodala Kyjevu bezpilotní letouny, které se osvědčily v bojích. Tyto dodávky vyvolaly v Moskvě nelibost.

Çavuşoglu uvedl, že je "mírně optimistický" ohledně toho, zda se podaří dosáhnout klidu zbraní a uspořádat summit mezi ukrajinským prezidentem Volodymyrem Zelenským a ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Situaci by ale podle něj mohlo výrazně zhoršit zesílení bojů na východě Ukrajiny. Šéf turecké diplomacie již dříve uvedl, že "relativně pozitivní naladění", které bylo cítit na jednání v Istanbulu, vyprchalo v souvislosti s informacemi z obcí nedaleko Kyjeva, odkud se stáhla ruská vojska. Ukrajinské úřady uvedly, že tam nalezly těla stovek civilistů zabitých ruskou armádou. Moskva ale odmítá, že by záměrně páchala násilí proti civilnímu obyvatelstvu.