Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Tvrdé boje o Bachmut pokračují, tvrdí ukrajinské velení

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Ukrajinské jednotky dál svádějí těžké boje o Bachmut, uvádí ukrajinský generální štáb, podle kterého ukrajinské síly odrazily ruské útoky i na dalších úsecích fronty na východě země.

Ruské ministerstvo obrany ve čtvrtek tvrdilo, že se ruským silám podařilo odříznout ukrajinské obránce Bachmutu od přísunu posil a od možnosti ústupu, ale toto tvrzení vzápětí zpochybnila ukrajinská armáda i šéf ruských žoldnéřů, na kterých leží hlavní tíha bojů.

Britská vojenská rozvědka v pravidelném přehledu situace uvádí, že ukrajinské jednotky nadále brání západní část města. Čelí sice značným problémům se zásobováním, ale z pozic, kterých byly nuceny se vzdát, ustoupily spořádaně.

"Nepřítel se nevzdává svých plánů na okupaci našeho území, nehledě na značné ztráty. Nadále soustřeďuje hlavní úsilí na postup u Lymanu, Bachmutu, Avdijivky a Marjinky. Nejtvrdší boje pokračují o Bachmut a Marjinku," uvedlo ukrajinské velení v dnešním ranním hlášení o situaci na bojišti. Celkem Ukrajinci za minulý den odrazili 49 ruských útoků. U Bachmutu ruské síly dál útočí, pokračují těžké boje o samo město a ruské síly podnikly také útoky na křídlech, u obcí Bohdanivka a Predtečyne, ale neuspěly, dodal ukrajinský štáb.

Ruská armáda za současného stavu už nezvládá vést několik velkých útočných operací najednou a soustřeďuje se na dobytí Bachmutu, soudí analytici amerického Institutu pro studium války (ISW). Odvolávají se i na vyjádření generála Oleksije Hromova z ukrajinského generálního štábu o přesunu ruských vojsk od Avdijivky k Bachmutu, které odpovídá dřívějším hodnocením ISW.

Rusko obnovilo útoky na Bachmut a spolupráce mezi jednotkami ruské armády a žoldnéři z Wagnerovy skupiny se zlepšila, konstatuje britská rozvědka. Ukrajinská obrana stále drží západní části města, ale za uplynulých 48 hodin byla vystavena obzvláště intenzivní ruské dělostřelbě. Útočné skupiny žoldnéřů pokračují v postupu v centru města, zatímco ruské výsadkové síly vystřídaly některé jednotky wagnerovců na severním a jižním křídle operace. Ukrajinské síly čelí značným problémům se zásobováním, ale spořádaně se stáhly z pozic, ze kterých byly donuceny ustoupit, dodal Londýn.

Ukrajinská armáda mezitím odpoledne zveřejnila na facebooku video, které podle ní zachycuje pouliční boje v Bachmutu. Jsou na něm vidět příslušníci 1. mechanizovaného praporu 3. samostatné útočné brigády, uvedla. Video ukazuje ukrajinské bojovníky v ulicích místy pokrytých troskami a obklopených zdevastovanými domy. Záběry provází zvuk střelby.

Rusko od začátku války přišlo o 181.090 zraněných či zabitých vojáků, z toho o 500 za uplynulý den, a tisíce kusů výzbroje, tvrdí ukrajinské velení. Toto tvrzení nelze ve válečných podmínkách ověřit z nezávislých zdrojů, Moskva o svých ztrátách neinformuje.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

16. června 2024 18:01

Pellegrini přijede do Česka. Návštěva má být symbolem usmíření

Nový slovenský prezident Peter Pellegrini v diskusním pořadu veřejnoprávní televize RTVS prozradil, že český protějšek Petr Pavel vnímá blížící se Pellegriniho návštěvu Česka jako možná symbol usmířen mezi oběma zeměmi po březnovém přerušení mezivládních konzultací. Pellegrini dorazí do Prahy 26. června. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy