reklama

Čtyřicetiletou ženu se dnes podařilo vyprostit po 170 hodinách v troskách pětipatrové budovy ve městě Islahiye v provincii Gaziantep. Rovněž o víkendu se podařilo nalézt v troskách několik přeživších, mimo jiné šedesátiletou ženu ve městě Besni v provincii Adiyaman či sedmiměsíční dítě a dvanáctiletou dívku v provincii Hatay.

Podle expertů citovaných agenturou AP je ale naděje na nalezení přeživších nyní už velmi malá. Eduardo Reinoso z Mexické národní autonomní univerzity (UNAM) míní, že po devíti dnech bude už téměř nulová. Stejný názor má i David Alexander z londýnské University College London (UCL). Podle něj byly zřícené budovy v oblasti tak špatně postavené, že se rozsypaly na velmi malé kusy, což snižuje pravděpodobnost vytvoření vzduchových kapes pro možné přežití. Kvůli porušení stavebních norem vyšetřují turecké úřady už přes 130 lidí.

Naději na přežití v troskách na jihu Turecka snižují i mrazivé teploty. "Typická reakce těla na hypotermii je třes a ten vyžaduje kalorie. Pokud ale člověk nemá několik dní potravu a je vystaven nízkým teplotám, podlehne podchlazení rychleji," uvedla Stephanie Lareauová z univerzity v americké Virginii.

Syrské úřady a nevládní organizace zatím hlásí méně mrtvých než Turecko, asi 4300. V Sýrii je ale pátrání po přeživších i obětech komplikovanější, jelikož zemětřesení postihlo i oblast ovládanou povstalci. Zástupce generálního tajemníka OSN Martin Griffiths, který o víkendu navštívil turecko-syrskou hranici, uvedl, že mezinárodní společenství v pomoci lidem na severozápadě Sýrie selhalo. “Lidé na severozápadě Sýrie se právem cítí opuštěni, mojí povinností je toto selhání co nejdříve napravit," citovala Griffithse agentura AP.

Počet obětí zemětřesení v Turecku a Sýrii přesáhl už 35.000

Zemětřesení, které minulé pondělí postihlo jihovýchod Turecka a severozápad Sýrie, si vyžádalo už více než 35.000 obětí. Turecké úřady dnes podle agentury Anadolu informovaly, že mrtvých po zemětřesení v Turecku je již 31.643. Ze Sýrie hlásí zatím přes 4300 mrtvých. Svaz tureckých firem odhadl škody způsobené zemětřesením na 84 miliard dolarů (1,9 bilionu korun), píše dnes agentura Reuters.

Turecký úřad pro řešení následků katastrof (AFAD) dnes oznámil, že obětí zemětřesení z 6. února je v Turecku už nejméně 31.643. Uvedl rovněž, že v postižených oblastech pracuje přes 238.000 záchranářů a dobrovolníků, včetně skoro asi 9800 cizinců ze sedmi desítek zemí. AFAD také oznámil, že z postižené oblasti bylo evakuováno na 158.000 lidí.

Podle svazu tureckých firem se škody způsobené zemětřesením vyšplhají na 84 miliard dolarů, zatímco vládní odhad mluví o škodách ve výši 50 miliard dolarů. Škody na budovách a infrastrukturách svaz odhaduje na 71 miliard dolarů. Další 10,4 miliardy dolarů činí nerealizované příjmy z národního hospodářství a na zhruba tři miliardy dolarů svaz odhaduje škody vzniklé zmeškáním pracovních dnů. V deseti tureckých provinciích zasažených katastrofou žije zhruba 15 procent obyvatel země a koncentruje se tam desetina tureckého HDP.

Podle ekonomů obnova po zemětřesení a související investice povedou v prvních měsících k prudkému růstu tureckého hospodářství. Za celý rok však zemětřesení sníží hospodářský růst země, který podle předpovědí měl letos dosáhnout kolem pěti procent, až o dva procentní body.

Otřesy o síle 7,8 stupně před týdnem podle agentury Anadolu postihly přes 13 milionů lidí v desítce tureckých provincií. Zasáhly rovněž severozápad Sýrie, kde postihly i oblast ovládnou povstalci. Podle OSN v Sýrii zemřelo kvůli zemětřesení přes 4300 lidí a tisíce dalších utrpěly zranění. Podle nevládní organizace Bílé přilby, která provádí záchranné operace v povstalci ovládaném regionu, zemřelo nejméně 3200 lidí. Syrská vláda hovoří o nejméně 1414 obětech v oblastech, které má režim pod kontrolou.