Libyjská pobřežní stráž zachytila za poslední týden ve Středozemním moři nedaleko metropole Tripolisu 493 migrantů. Běžence nabrala při celkem šesti akcích, plavili se na stejném počtu lodí. Agentuře Reuters to v noci na dnešek sdělil mluvčí pobřežní stráže. Zpravodajský web BBC dnes také uvedl, že stráž ve čtvrtek jednoho z migrantů zastřelila, když se po vylodění na břehu pokusil o útěk.
Mezi migranty bylo 28 žen a pět dětí. Utečenci pocházejí ze subsaharské Afriky a arabských a asijských zemí. Úřady všechny odvezly do zadržovacích středisek, které v okolí Tripolisu provozuje vláda premiéra Faíze Sarrádže uznávaná OSN.
Podle Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) libyjská pobřežní stráž ve čtvrtek střílela ostrými náboji po skupině utečenců, které zachytila na moři a vrátila se s nimi na pevninu. Migranti se snažili utéct, nechtěli se totiž vracet do zadržovacích středisek. Jednoho z nich střelba zasáhla, o několik hodin později svým zraněním podlehl v nemocnici.
Mezinárodní humanitární organizace i OSN dlouhodobě upozorňují na nevhodné životní podmínky v zadržovacích střediscích pro utečence v Libyi. Mnoho migrantů tvrdí, že v nich není k dispozici dost jídla a prostoru a že v nich čelí zneužívání, vydírání, novodobému otroctví a mučení.
#Migrants returned to #Libyan shores were resisting being sent back to detention centres.Armed men began shooting in the air when several migrants tried to run away from their guards. A Sudanese migrant was struck by a bullet in the stomach. He died 2 hours later. https://t.co/JncAbqZGHD
— Flavio Di Giacomo (@fladig) September 20, 2019
"Použití ostré munice proti neozbrojeným civilistům [...] je nepřijatelné za jakýchkoliv okolností a vzbuzuje obavy ohledně bezpečnosti utečenců a humanitárních pracovníků," řekl mluvčí ředitele IOM Leonard Doyle. Organizace podle něj požaduje nezávislé prošetření incidentu.
Libye je nejčastější výchozí zemí pro lodě s migranty, kteří se často na nedostačujících plavidlech snaží dostat do Evropy. Nebezpečným cestám se snaží zabránit jak libyjská pobřežní stráž, tak Evropská unie, která ji financuje a cvičí. Humanitární organizace však za tento postup EU dlouhodobě kritizují. Samy nechtějí zachráněné utečence na moři do Libye vracet, jelikož ji nepovažují za bezpečnou.
V Libyi panuje chaos od roku 2011, kdy byl s pomocí Západu svržen tamní dlouholetý diktátor Muammar Kaddáfí. O vládu v této severoafrické zemi kromě mnoha ozbrojených skupin usilují dva kabinety. Ten na východě země, podporovaný samozvanou Libyjskou národní armádou (LNA) vedenou polním maršálem Chalífou Haftarem, neuznává Sarrádžovu vládu v Tripolisu. Haftar zahájil letos v dubnu na hlavní město ofenzivu. Od té doby zde v bojích podle OSN zemřelo 1093 lidí, 5752 utrpělo zranění a 120.000 muselo opustit své domovy.
Témata: uprchlíci, Libye, EuroZprávy.cz
Související
22. srpna 2024 10:08
16. srpna 2024 14:03
14. srpna 2024 13:07
14. května 2024 16:37
13. května 2024 16:44
15. dubna 2024 15:01