Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

U Tuniska utonulo 43 migrantů, námořnictvo zachránilo 84 dalších

Uprchlíci, ilustrační foto
Uprchlíci, ilustrační foto
Foto: Pixabay

U Tuniska se utopilo nejméně 43 migrantů, kteří se chtěli dostat z Afriky do Itálie. Zachránit se podařilo 84 lidí. S odvoláním na tuniský Červený půlměsíc o tom dnes informovala agentura Reuters.

Loď s migranty z Egypta, Súdánu, Eritreje a Bangladéše vyplula ze západolibyjské Zuváry. Zástupce Červeného půlměsíce Mundží Slím řekl, že se námořnictvu podařilo zachránit 84 lidí a že 43 lidí se utopilo.

Na Středozemní moře díky dobrému počasí vyplouvá v poslední době více člunů s běženci. U tuniského pobřeží se v minulých měsíců několik lidí utopilo.

Mnozí z těch, kdo se snaží dostat přes Středozemní moře do Evropy, utíkají před konflikty a chudobou v Africe a na Blízkém východě, píše Reuters.

Počet lidí, kteří dorazili do Itálie, v minulých letech klesal, ale letos uprchlíků znovu začalo přibývat. Z údajů italského ministerstva vnitra vyplývá, že od začátku roku dorazilo 19.800 běženců, loni to bylo v tomto ročním období 6700.

Podle statistik Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) moře letos překonalo 23.500 migrantů, z nichž část se vylodila v Itálii a část ve Španělsku.

Témata:  uprchlíci Tunisko

Související

Aktuálně se děje

24. července 2025 18:25

Tragédie v Poděbradech: Požár domu nepřežil jeden člověk, další utrpěl zranění

Tragicky skončil čtvrteční požár domu ve středočeských Poděbradech. Jeden člověk zemřel, další osobu převezli záchranáři do jedné z pražských nemocnic. Škoda je v řádu jednotek milionů korun. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

OSN (Organizace spojených národů)

Komentář

Ukrajina, Gaza a nově i Kambodža. Mezinárodní společenství selhává, kde může

Napětí na thajsko-kambodžské hranici přerostlo ve vojenský střet, a s ním padl další dílek v mozaice selhání mezinárodních institucí. ASEAN znovu prokázal, že není schopen reagovat ani na krize přímo ve svém jádru. OSN mezitím selhává globálně. Nedokáže přimět Rusko k odpovědnosti za agresi na Ukrajině, ani zastavit humanitární katastrofu v Gaze. Místo diplomatických řešení přichází jen rostoucí chaos. Události v jihovýchodní Asii nejsou výjimkou, nýbrž jen dalším důkazem, že současný mezinárodní řád bez radikální reformy ztratí smysl i důvěru.