Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina bude považovat ruské lodě v Černém moři za přepravce vojenského vybavení

Ukrajina, Kyjev
Ukrajina, Kyjev
Foto: Pixabay

Ukrajina bude v odvetě považovat od pátku všechny lodě, které v Černém moři míří do ruských či Ruskem okupovaných přístavů, za potenciální přepravce vojenského vybavení. Oznámilo to dnes ukrajinské ministerstvo obrany.

Rusko podle Kyjeva opět brutálně porušilo univerzální právo na svobodnou navigaci a úmyslně podkopává potravinovou bezpečnost ve světě, kde tak milionům lidí hrozí hlad.

"Kreml proměnil Černé moře v nebezpečnou zónu, a to především pro ruské lodě a lodě mířící v Černém moři do ruských přístavů a ukrajinských přístavů nacházejících se na dočasně okupovaném území. Zodpovědnost za všechna rizika leží zcela na ruském vedení," uvedlo ukrajinské ministerstvo obrany na telegramu.

Ukrajina zdůraznila, že osud potopeného křižníku Moskva demonstruje, že její ozbrojené síly mají potřebné schopnosti čelit ruské agresi na moři. Odvetné opatření vstoupí v platnost o půlnoci ze čtvrtka na pátek. Všechna plavidla mířící do ruských či Ruskem okupovaných přístavů budou považována za potenciální přepravce vojenského vybavení.

Moskva se v pondělí rozhodla nepokračovat v účasti na černomořské obilné dohodě, která zajišťovala bezpečnou cestu plavidlům vyvážejícím obilí z Ukrajiny. Ve středu pak oznámila, že od dnešního dne bude považovat všechny lodě mířící do ukrajinských přístavů v Černém moři za potenciální přepravce vojenského materiálu. Některé části moře byly prohlášeny za "dočasně nebezpečné" pro plavbu.

Podle britského ministerstva obrany se tak snaží odradit všechny obchodní lodě od kotvení v ukrajinských přístavech. Londýn očekává, že ruská černomořská flotila zintenzivní pokusy o přerušení jakéhokoliv pokračujícího obchodu s Ukrajinou. "Blokády ale budou ohrožovány ukrajinskými námořními drony a řízenými střelami z pobřeží," dodalo ministerstvo.

Témata:  Ukrajina Rusko

Aktuálně se děje

21. července 2024 20:30

Biden stáhne kandidaturu na prezidenta USA

Americký prezident Joe Biden v neděli oznámil, že stáhne svou kandidaturu na post prezidenta USA a nebude se ucházet o znovuzvolení.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy