Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina dostane další systémy protivzdušné obrany, oznámil Biden

Joe Biden
Joe Biden
Foto: The White House

USA a několik dalších členských zemí NATO poskytnou Ukrajině v nadcházejících měsících desítky systémů protivzdušné. Vyplývá to z nové dohody, o které informuje agentura AP. Dohodu v úterý na úvod washingtonského summitu oznámil americký prezident Joe Biden. 

Biden k iniciativě řekl, že jde o "historický dar pro ukrajinskou protivzdušnou obranu". "Spojené státy, Německo, Holandsko, Rumunsko a Itálie poskytnou Ukrajině vybavení pro pět dalších strategických systémů protivzdušné obrany," prohlásil americký prezident. USA a další členské státy aliance kromě toho předají Kyjevu i desítky jiných taktických systémů protivzdušné obrany společně s příslušnou municí. 

Potřeby protivzdušné obrany zmínil v úterý i ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj. "Bojujeme za další systémy pro Ukrajinu a jsem přesvědčen, že uspějeme. Chceme také zajistit více letadel, včetně F-16. Tlačíme také na další bezpečnostní garance pro Ukrajinu, včetně zbraní, finanční pomoci a politické podpory," napsal na síti X. 

Ze společného prohlášení několika zemí vyplývá, že Německo a Rumunsko uvolní další baterie systémů Patriot, zatímco Holandsko s dalšími spojenci poskytne komponenty k vytvoření jedné další baterie. Itálie předá Kyjevu systém SAMP-T. Kanada, Norsko, Španělsko či Velká Británie poskytnou další obranné systémy, například NASAMS, HAWK, IRIS T-SLM, IRIS T-SLS či Gepard. 

Biden dále řekl, že přáním ruského prezidenta Vladimira Putina je "vymazat Ukrajinu z mapy". "Víme přitom, že Putin se na Ukrajině nezastaví... Ukrajina ale Putina může zastavit a taky ho zastaví," konstatoval. 

Rusko avizovalo, že bude setkání lídrů zemí NATO věnovat pozornost. "Budeme summit sledovat opravdu podrobně, protože Severoatlantická aliance jako aliance vnímá Rusko jako svého nepřítele a soupeře. A tato aliance se podílí na konfliktu na Ukrajině, bojuje za Ukrajinu," řekl mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov podle ruské státní agentury TASS. Moskva se podle jeho slov chce soustředit na jakoukoliv rétoriku, jednání či rozhodnutí, která budou učiněna.

Letošní summit NATO se koná od úterý do čtvrtka v americkém Washingtonu a je posledním za vedení současného generálního tajemníka Jense Stoltenberga. Hlavním tématem setkání lídrů členských států aliance bude podpora Ukrajině, která již přes dva roky čelí plnohodnotné ruské invazi.

Česko na summitu reprezentuje delegace, kterou tvoří prezident Petr Pavel, ministryně obrany Jana Černochová (ODS), šéf diplomacie Jan Lipavský (Piráti) a náčelník armádního generálního štábu Karel Řehka. 

Témata:  Joe Biden Armáda Ukrajina válka na Ukrajině

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 10:23

Izrael nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci

Izrael v pondělí nařídil obyvatelům Chán Júnisu na jihu Pásma Gazy další evakuaci. Údajně se mají schovat před „silovou operací“ proti Hamásu. Izraelský nálet v oblasti ještě téhož dne zabil několik desítek lidí. 

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy