reklama

Událost potvrdily i další média s odvoláním na ukrajinskou armádu a hlavní správu vojenské rozvědky. Mykola Oleščuk, velitel letectva ukrajinských ozbrojených sil, na svém kanálu na platformě Telegram zveřejnil fotografii zničeného domu s datem 14. 1. 2023 a komentářem o raketovém útoku na město Dnipro, při kterém zahynulo více než 40 lidí.

Mysiagin, místopředseda parlamentního výboru pro obranu, uvedl, že letoun včasné výstrahy A-50 byl sestřelen, a bombardér IL-22M byl zasažen během letu.

Posádka bombardéru se pokoušela dostat na nejbližší letiště, ale letadlo zmizelo z radaru při klesání nad Kerčí. Záznam údajného rozhovoru pilota bombardéru Il-22M s dispečerem, kde žádal o nouzové přistání, byl také poskytnut.

Ruské ministerstvo obrany zatím tuto událost oficiálně nekomentovalo. Telegramový kanál Rybar, blízký ruskému ministerstvu obrany, zmínil palbu ruské protivzdušné obrany jako jednu z verzí událostí nad Azovským mořem.

Letoun A-50 nese radar a používá se k frontovému průzkumu pro přípravu úderů a odrazení nepřátelských útoků. Rusko má méně než deset těchto letounů podle oficiálních údajů.

Hlavní funkcí letounu A-50 je detekce a sledování vzdušných cílů na velkých vzdálenostech. Tato informace je poté přenášena k pozemním a vzdušným jednotkám, aby mohly přijmout nezbytná opatření v případě potenciální hrozby.

Letadlo A-50 může být využíváno jak v mírových podmínkách pro sledování vzdušné situace, tak i v konfliktních situacích pro koordinaci vzdušných operací.