reklama

"Celý svět znovu spatřil pravou tvář teroristického státu, který zabíjí naše lidi," podtrhl Kyslycja. Dnešní ruské útoky proti ukrajinským civilním cílům a energetické infrastruktuře si podle ukrajinských představitelů vyžádaly životy nejméně 14 civilistů a zranily 97 lidí.

Členské státy OSN se dnes sešly na mimořádném zasedání v New Yorku, kde od 15:00 místního času (21:00 SELČ) projednávají rezoluci odsuzující ruskou anexi ukrajinského území. O rezoluci bude podle očekávání 193 členských států hlasovat na konci zasedání. To by se vzhledem k velkému počtu řečníků mohlo protáhnout až do středy, podotkla agentura DPA.

Moskva na konci září ohlásila připojení několika ukrajinských území, nad nimiž se jí během invaze do sousední země podařilo získat kontrolu. Jde o část Záporožské, Chersonské, Doněcké a Luhanské oblasti. Připojení zdůvodnila výsledky hlasování, která předtím v daných částech Ukrajiny narychlo zorganizovala. Většina světa tato hlasování neuznala a Kyjev i Západ ho považují za nezákonné.

Rusko na Valném shromáždění neuspělo s pokusem prosadit, aby se o rezoluci týkající se anexe ukrajinského území hlasovalo tajně. Rezoluce Valného shromáždění nejsou na rozdíl od těch, které jsou přijaty Radou bezpečnosti OSN, závazné. Nadcházející hlasování je ale vnímáno jako test nálady ve světě v kontextu války na Ukrajině.