"Ukrajinská energetická soustava již téměř dva měsíce funguje bez omezení pro spotřebitele a s přebytkem výkonu," uvedl v prohlášení ukrajinský ministr energetiky Herman Haluščenko. "Nejtěžší zima je za námi. Dalším krokem je obnovení vývozu elektřiny," dodal s tím, že export umožní zemi získat další prostředky na obnovu zničené infrastruktury.

Haluščenko ve čtvrtek večer podepsal nařízení, které umožňuje obnovit vývoz elektřiny do zahraničí v situaci, kdy bude přebytek výrobních kapacit pro domácí trh. "Zajištění elektřiny pro naše spotřebitele je absolutní prioritou," zdůraznil.

Ukrajina získala po zahájení plnohodnotné ruské invaze v únoru loňského roku možnost vyvážet do EU v jakoukoliv chvíli až 400 megawattů. Elektřinu vyvážela do EU a Moldavska od června do 11. října loňského roku, kdy Rusko zahájilo rozsáhlou kampaň vzdušných útoků na ukrajinskou energetickou infrastrukturu. Ta v posledních měsících zřetelně ubrala na intenzitě.

V červnu 2022 Ukrajina uvedla, že chce do konce roku získat z vývozu elektřiny do EU 1,5 miliardy eur (35,3 miliardy korun), připomněla agentura Reuters.

Britské ministerstvo obrany ve své ranní svodce k situaci na Ukrajině uvedlo, že ruská kampaň, jejímž cílem bylo během této zimy vážně poškodit ukrajinský energetický systém, s velkou pravděpodobností selhala. Připomíná, že Rusko od začátku března provádí rozsáhlé útoky už jen vzácně. Údery menšího rozsahu sice pokračují, ale s vysokou pravděpodobností mají mnohem menší dopad na celkové fungování ukrajinské energetické soustavy.

"Energetická situace na Ukrajině se pravděpodobně zlepší s příchodem teplejšího počasí," odhaduje ministerstvo obrany v Londýně. Podotýká však, že opravy zničené či poškozené energetické infrastruktury představují pro Ukrajinu nadále značný logistický problém. Platí to nejvíce při výměnách vysokonapěťových transformátorů, které váží přinejmenším 100 tun.

reklama