Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina počítá s postupným zvyšováním vývozu obilí

Ilustrační foto
Ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ukrajina bude schopna v září vyvézt ze svých přístavů tři miliony tun obilí a předpokládá, že v dalším období dokáže export zvýšit na čtyři miliony tun každý měsíc. Řekl to dnes náměstek ministra infrastruktury Jurij Vaskov. Kvůli únorové invazi ruských vojsk na Ukrajinu a zablokovaným přístavům teď Ukrajina ve srovnání s loňskem vyváží méně než polovinu obilí.

Vaskov řekl, že Ukrajina obdržela žádosti, aby k ukrajinským břehům v následujících dvou týdnech mohlo připlout 30 lodí, které by odvezly obilí na světový trh.

Vývoz obilí z Ukrajiny po ruské invazi prudce klesl, především proto, že Rusko zablokovalo černomořské přístavy, které Ukrajina předtím zaminovala. Tři námořní přístavy ale byly v červenci odblokovány díky dohodě mezi Moskvou a Kyjevem, která umožnila odeslat stovky tisíc tun ukrajinského obilí odběratelům.

Ukrajinské ministerstvo zemědělství uvádí, že v sezoně 2022/2023 je vývoz obilí z Ukrajiny meziročně zatím nižší o 46 procent na 2,65 milionu tun. V sezoně 2021/2022, která skončila 30. června, vývoz obilí vzrostl o 8,5 procenta na 48,5 milionu tun, uvedla agentura Reuters. O růst se zasloužil vysoký zájem o vývoz ještě před 24. únorem, kdy Ukrajinu napadla ruská vojska.

Kvůli zavřeným ukrajinským přístavům a nemožnosti vyvážet obilí se na jaře citelně zvýšily ceny potravin ve světě. Ukrajina - stejně jako Rusko - je důležitým vývozcem obilí, propad exportu tak vyvolal obavy z hladomoru v některých zemích Afriky a Blízkého východu.

Údaje ukrajinského ministerstva zemědělství ukazují, že v sezoně 2022/2023 Ukrajina zatím vyvezla 1,75 milionu tun kukuřice, 658.000 tun pšenice a 226.000 tun ječmene. Celkový objem vývozu v první polovině srpna činí 948.000 tun obilovin, ve stejném období loni vývoz činil 1,88 milionu tun.

Ukrajina by podle vlády v Kyjevě mohla v letošním roce sklidit minimálně 50 milionů tun obilovin ve srovnání s rekordní sklizní 86 milionů tun loni. Pokles odráží ztrátu zemědělské půdy, kterou zabrali Rusové, a také nižší výnosy.

Témata:  Ukrajina zemědělství

Související

Aktuálně se děje

4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.