Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina popírá, že by Rusové dosáhli města Časiv Jar

Ruská armáda, ilustrační foto
Ruská armáda, ilustrační foto
Foto: mil.ru

Představitel ruské okupační správy v Doněcké oblasti v pátek tvrdil, že ruské síly vstoupily na okraj města Časiv Jar. Ukrajinská armáda to popřela, ale potvrdila boje v této oblasti.

Postup ruských sil na okraj města Časiv Jar hlásil poradce šéfa ruské okupační správy v Doněcké oblasti, napsala ruská média.

"Situace je zde velmi složitá, boje pokračují, ale ruské síly zde nejsou," řekl mluvčí východního velení ukrajinské armády Andrij Zadubinnyj. "Nevěřte ruským zprávám," dodal.

Ruské invazní síly od začátku svých ofenzivních operací loni v říjnu obsadily přibližně 505 kilometrů čtverečních ukrajinského území, jak uvádí analýza amerického Institutu pro studium války (ISW).

Analytici institutu zdůrazňují, že i když se ukrajinské armádě daří bránit se proti Rusům a zabránit jim v dosažení významných taktických úspěchů podél frontové linie, nedostatek americké vojenské pomoci pravděpodobně zvýší hrozbu ruského operačního úspěchu v budoucnosti.

Podle ISW zpomalily ukrajinské ozbrojené síly tempo ruského postupu západně od východoukrajinského města Avdijivka poté, co jej Rusové v polovině února dobyli, a invazní armáda dosáhla pouze okrajových taktických zisků v jiných částech Ukrajiny.

ISW předpokládá, že ruské síly budou pravděpodobně pokračovat v udržování tempa ofenzivních operací bez ohledu na obtížnější terénní podmínky, aby využily nedostatku materiálu u Ukrajinců před příchodem očekávané omezené západní pomoci.

Tento nedostatek materiálu by mohl být dále zhoršen jevem známým jako "rasputice", kdy se půda v ukrajinských a ruských rovinách na jaře a na podzim mění v blátivý a bažinatý terén, což omezuje pohyb techniky.

Institut také odhaduje, že od začátku ruské ofenzívy v říjnu loňského roku obsadily ruské síly 505 kilometrů čtverečních ukrajinského území. "Od 1. ledna do 28. března 2024 získaly ruské síly téměř o 100 kilometrů čtverečních území více než v posledních třech měsících roku 2023," uvádí institut, což naznačuje mírné zvýšení tempa postupu ruských sil.

ISW upozorňuje, že příležitosti k využití slabých míst Ukrajiny se budou rozšiřovat s tím, jak bude trvat nedostatek materiálu a jak se Ukrajina bude potýkat s problémy v oblasti lidských zdrojů.

Témata:  válka na Ukrajině Ruská armáda Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy