Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina popřela, že by Rusové obsadili další pohraniční vesnici

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Místní ukrajinský představitel v pondělí popřel tvrzení čečenského lídra, že ruské síly pod vedením čečenské speciální jednotky převzaly kontrolu nad pohraniční vesnicí Rýživka na severovýchodě Ukrajiny. Uvedla to agentura Reuters.

Čečenský vůdce Ramzan Kadyrov v neděli uvedl, že jednotka Achmat-Čečensko stála v čele ruských jednotek při přebírání moci nad obcí Ryživka v Sumské oblasti na Ukrajině.

"Rozsáhlý plánovaný postup" způsobil "značné ztráty ukrajinské straně, která byla nucena ustoupit," řekl Kadyrov.

Jurij Žarko, místní představitel ve městě Sumy, však v komentáři pro ukrajinská média Suspilne přítomnost ruských jednotek v Rýživce popřel.

Šéf ukrajinského vládního centra pro boj proti dezinformacím Andrij Kovalenko na platformě Telegram uvedl, že ruské síly se pokusily otestovat ukrajinskou obranu na frontě u Rýživky. Dodal, že ukrajinské síly mají situaci pod kontrolou, ale hrozba ruských akcií v pohraniční oblasti přetrvává.

Ruské ministerstvo obrany k této situaci nevydalo zatím žádné prohlášení.

Ukrajinská armáda v uplynulých týdnech varovala před soustředěním ruských sil v okolí Sumské oblasti v rámci příprav na vojenskou akci. Velký ruský nápor v této severní oblasti by „roztáhl“ ukrajinské jednotky a otevřel by novou frontu.

Kadyrov v květnu během setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem řekl, že desetitisíce jeho vojáků jsou připraveny bojovat za Rusko na Ukrajině, a že ve válce Moskvy proti Kyjevu již sloužilo přibližně 43.500 jeho vojáků.

Sumská oblast leží na severních hranicích Ukrajiny a od začátku konfliktu v únoru 2022 nezažila rozsáhlý pozemní útok ruských vojsk, komentují ukrajinská média.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj také v květnu varoval, že Rusko shromažďuje jednotky podél severních hranic, což může předznamenávat novou ofenzívu.

Úřady začaly v květnu evakuovat obyvatele některých pohraničních měst a vesnic v Sumské oblasti s odvoláním na riziko zvyšujících se ruských útoků.

Rusko zahájilo 10. května rozsáhlou pozemní operaci v sousední Charkovské oblasti a obsadilo několik měst a vesnic, zatímco kyjevské síly zápasí s nedostatkem personálu a munice. Ukrajina od té doby vyslala do této oblasti posily, ale na jiných místech fronty ztratila ve prospěch Ruska.

Zelenskyj v neděli varoval před těžkými boji ve východní části Doněcké oblasti.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

18. června 2024 17:36

17. června 2024 18:30

Univerzita nesouhlasí s odložením případu střelby na FF UK

Univerzita Karlova (UK) v pondělí podá stížnost proti policejnímu usnesení o odložení případu tragického prosincového útoku v budově Filozofické fakulty. Při střelbě zemřelo 14 lidí.

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Ruská armáda, ilustrační foto

Ruští vojáci uřízli hlavu ukrajinskému vojákovi, tvrdí Kyjev

Ukrajinský generální prokurátor Andrij Kostin obvinil ruské invazní jednotky, že v Doněcké oblasti na východě Ukrajiny uřízly hlavu ukrajinskému vojákovi. Podle Kostina dostali ruští vojáci ve Volnovašském okrese od svých velitelů rozkaz, aby ukrajinské vojáky nezajímali, ale brutálně je zabili. Moskva se k těmto obviněním nevyjádřila.