Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina přešla v Charkovské oblasti do protiútoku

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.gov.ua **www.mil.gov.ua**

Ukrajinské ozbrojené síly zastavily postup ruské pozemní ofenzívy v Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny a nyní přešly do protiútoku, oznámila v pátek ukrajinská armáda podle agentury AFP.

Rusko spustilo novou ofenzívu v pohraniční Charkovské oblasti před dvěma týdny, čímž se otevřela nová fronta v probíhající válce. Podle Kyjeva je cílem Moskvy odvést pozornost ukrajinských jednotek z frontové linie na východě, kde probíhají nejintenzivnější boje.

Prezident Ukrajiny Volodymyr Zelenskyj uvedl, že ruským silám se od té doby podařilo postoupit přibližně deset kilometrů, ale zastavila je první obranná linie.

"Ukrajinské obranné síly zadržely ruské jednotky v Charkovském sektoru... Situace je pod kontrolou, a probíhají protiofenzivní operace," sdělila ukrajinská armáda na pátečním brífinku v Kyjevě.

Hlavní velitel ukrajinských ozbrojených sil Oleksandr Syrskyj uvedl, že Rusové, navzdory počátečním úspěchům, uvízli v pouličních bojích o Vovčansk a utrpěli vysoké ztráty. Dodal, že ruské síly posílají do této oblasti posily, ale jejich snaha o dobytí města zatím skončila neúspěšně.

Varoval také před intenzivními boji na východě Ukrajiny, zejména u měst Časiv Jaro, Pokrovsk a Kurakovo v Doněcké oblasti.

Druhé největší ukrajinské město Charkov a jeho okolí odolávají ruským útokům již několik měsíců. Během těchto útoků byly použity rakety, drony a naváděné bomby, což způsobilo vážné poškození energetické infrastruktury.

Zelenskyj v pátek navštívil Charkov a setkal se s vysokými představiteli armády. Společně navštívili místo velké tiskárny, která byla zničena při raketovém útoku, při kterém zemřelo nejméně sedm lidí.

"Dnes jsem v Charkově... Dostal jsem také aktuální informace o obranných operacích, zejména v oblasti města Vovčansk, a o obnově poškozené energetické infrastruktury," napsal Zelenskyj na sociální síti. Vyjádřil také soustrast rodinám a přátelům obětí útoku.

Moskva dnes uvedla, že se jí podařilo proniknout do blízkosti města Bachmut na východě Ukrajiny. Dříve informovala o údajném dobytí vesnice Bilohorivka, což jí umožňuje získat plnou kontrolu nad Luhanskou oblastí.

Tajemník Rady bezpečnosti a obrany Ukrajiny Olexandr Lytvynenko tvrdí, že cílem ruské ofenzívy v Charkovské oblasti je pravděpodobně vytvořit nárazníkovou zónu, která by omezila schopnost Ukrajiny zasáhnout pohraniční oblasti Ruska. Agentura Reuters dodává, že Rusové často podnikají letecké nálety na Ukrajinu z ruské Belgorodské oblasti.

V Charkovské oblasti na severovýchodě Ukrajiny bylo v posledních dnech vysídleno více než 14.000 lidí, oznámila v úterý Světová zdravotnická organizace (WHO). 

Rusové od spuštění ofenzívy z 10. května v této pohraniční oblasti zaznamenali největší územní zisky na Ukrajině během uplynulých 18 měsíců.

Zástupce WHO na Ukrajině Jarno Habicht na úterním brífinku v Ženevě řekl, že za poslední dva týdny se boje v Charkovské oblasti značně vystupňovaly, v důsledku čehož je vysídleno přes 14.000 osob. Dalším 189.000, kteří stále žijí ve vzdálenosti do 25 kilometrů od hranic s Ruskem, hrozí z důvodu bojů značné riziko, dodal

Habicht upozornil na skutečnost, že se zhoršující se bezpečnostní situací se zvyšuje i potřeba humanitární pomoci v regionu, přičemž po útocích v Charkovské oblasti se výrazně navýšil počet pacientů s úrazy.

Od spuštění ruské invaze na Ukrajinu v únoru 2022 bylo provedeno více než 20.000 amputací a ročně v průměru došlo k poškození či zničení více než 200 sanitek, "což Ukrajince zbavilo naléhavé péče," konstatoval zástupce WHO.

Úřad vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) vyslovil obavy, že podmínky v Charkovské oblasti, kde je již tak přes 200.000 vnitřní vysídlených lidí, by se mohly ještě zhoršit, pokud bude pozemní ofenzíva a letecké nálety pokračovat.

Ukrajinské úřady podle mluvčí UNHCR dosud evakuovaly přibližně 10.300 lidí z pohraničních obcí na severovýchodě Ukrajiny a další odtud odešli vlastními prostředky.

"Většina evakuovaných, kteří museli opustit své domovy jen s několika věcmi, je již nyní velmi zranitelná a patří mezi ně zejména starší lidé a lidé s nízkou pohyblivostí nebo zdravotním postižením, kteří nemohli utéct dříve, " uvedla mluvčí s tím, že drtivá část z nich si přeje zůstat se svými rodinnými příslušníky nebo v pronajatých či hromadných ubytovacích zařízeních v Charkově.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina

Aktuálně se děje

23. června 2024 12:46

Prezident Pavel apeloval na připomínání si historie

Prezident republiky Petr Pavel dnes zdůraznil, že lidé v Česku by si měli připomínat svoji historii a znát například činy odbojářů během druhé světové války. Prezident se v Miřeticích na Chrudimsku zúčastnil pietního aktu k 82. výročí vypálení a vyvraždění osady Ležáky. Podle prezidenta bylo v posledních letech věnováno více pozornosti Památníku Lidice než Památníku Ležáky.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy