Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina prý zaútočila na Luhansk raketami ATACMS

Odpálení dalekonosné střely ATACMS.
Odpálení dalekonosné střely ATACMS.
Foto: Lockheed Martin

Ruské ministerstvo obrany v pátek obvinilo ukrajinskou armádu z útoku na město Luhansk v okupované části Donbasu na východě Ukrajiny, přičemž prý použila Západem dodané střely ATACMS. Zranění utrpělo nejméně 20 civilistů, informovaly ruské tiskové agentury s odvoláním na resort obrany.

Na sídliště města Luhansk Ukrajinci vystřelili pět raket ATACMS vyrobených v USA, uvedlo pro agenturu Interfax ruské ministerstvo obrany citované agenturou AFP.

Ruské systémy protivzdušné obrany sestřelily čtyři z těchto raket, pátá však zasáhla dva bytové domy. V důsledku toho bylo podle předběžných údajů zraněno více než 20 civilistů včetně dětí.

Ukrajinská armáda tato obvinění nekomentovala.

Také mluvčí ruského ministerstva zahraničních věcí Marija Zacharovová v pátek na briefingu v rámci Mezinárodního ekonomického fóra v Petrohradě uvedla, že ukrajinské jednotky zaútočily na ruské město Belgorod při hranici s Ukrajinou i s pomocí amerických salvových raketometů HIMARS.

K těmto útokům podle Zacharovové došlo jen několik hodin poté, co Spojené státy povolily použití západních zbraní k útokům na vojenské cíle v Rusku.

Témata:  válka na Ukrajině balistické strely ATACMS

Aktuálně se děje

14. června 2024 11:48

Rusko tvrdí, že sestřelilo skoro 90 ukrajinských dronů. Ukrajina 14 ruských raket

V noci na pátek sestřelila ruská protivzdušná obrana 87 dronů, z toho 70 nad Rostovskou oblastí, kde sídlí velení vojenské operace na Ukrajině. Ukrajinská armáda uvedla, že v noci na pátek sestřelila sedm ze 14 raket a všech 17 dronů, kterými útočilo Rusko. Uvedl to server BBC.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy