Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina se bez mezinárodní spolupráce spravedlnosti nedočká, říká právnička

Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Válka na Ukrajině: Následkem ruské invaze vznikají nedozírné škody na zdraví i majetku. Ilustrační foto
Foto: FREE Photo Tereshchenko Oleg / UNIAN

Pokud se má dostat spravedlnosti všem obětem údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině, nestačí, aby vyšetřování a následné procesy vedl Mezinárodní trestní tribunál (ICC), který se zaměřuje jen na jednotky osob v čele státního režimu a armády. Podílet se musejí i ukrajinské soudy s pomocí zahraničních soudců a zvláštní mezinárodní tribunál zřízený pro Ukrajinu, shodly se Oleksandra Romancovová, šéfka Centra pro občanské svobody oceněného Nobelovou cenou míru, a Natalija Ochotniková z lidskoprávní organizace ZMINA (Změna), které obě dokumentují válečné zločiny páchané na Ukrajině a ČTK poskytly rozhovor během své návštěvy Prahy.

"To není (ruský prezident Vladimir) Putin, kdo ráno vstane, dá si snídani, políbí svoji ženu a jde mačkat tlačítka, kterými posílá ruské rakety na ukrajinská města. Byt mojí maminky v Charkově nezničil on, byl to jeden velice mladý ruský důstojník," řekla Ochotniková, jejíž organizace ZMINA dokumentuje mučení a únosy aktivistů a jiných veřejně činných osob do Ruskem okupovaných oblastí.

ZMINA je s dalšími 24 ukrajinskými nevládními organizacemi dokumentujícími válečné zločiny součástí uskupení Koalice 5:00. Název uskupení je inspirovaný časem, kdy ruské jednotky letos 24. února v plném rozsahu zahájily invazi na Ukrajinu. Organizace mají v koalici rozdělenou agendu; některá se zaměřuje na zločiny mučení, některá na zacházení s válečnými zajatci, některá sbírá důkazy pro potenciální vyšetřování zločinů proti lidskosti.

Koalice 5:00 spolupracuje s mezinárodními organizacemi jako ICC, ale i ukrajinskou generální prokuraturou, která má momentálně na stole přes 45.000 podnětů k vyšetření válečného zločinu. Romancovová řekla, že v dohledné době však příliv dokončených procesů očekávat nelze.

"Doufám, že ty procesy budou pečlivé. Vyšetřování i dokumentace jsou pro nás náročné, před válkou se válečnými zločiny zabývalo na Ukrajině jen málo lidí. Nemáme například dostatek kriminalistických laboratoří. S tím nám pomáhají balkánské státy, které mají dobrou technickou infrastrukturu k identifikaci DNA. To teď potřebujeme, protože Rusové po svých zločinech mnohdy ukrývají stopy," řekla Romancovová. Z válečného zločinu byli doposud na Ukrajině odsouzení tři ruští vojáci.

Spolupráce mezinárodní justice podle Romancovové nepřináší jen větší expertizu do dokumentační práce, ale byla by i zárukou větší objektivity následných soudních procesů. "ICC se zaměřuje jen na zločiny spáchané těmi u moci. My ale chceme spravedlnost pro každou jednotlivou oběť. Proto potřebujeme do ukrajinského systému zapojit mezinárodní vyšetřovatele a soudce, kteří budou zárukou objektivity a ukážou, že tenhle konflikt není vždy jednostranný," dodala Romancovová.

Nevládní organizace z Koalice 5:00 se zaměřují výhradně na dokumentaci válečných zločinů a sběr důkazů pro následné vyšetřování. "Můžeme u ruských jednotek v posledních týdnech pozorovat úmysl útočit na ukrajinskou civilní energetickou infrastrukturu? Jistě ano, ale zda je to válečný zločin, to je na rozhodnutí soudu," uvádí Ochotniková.

"Naše práce je velmi dlouhodobá, není jasné, kdy námi nasbírané materiály někdo využije. Přesto musíme pracovat rychle. Stopy rychle mizí. Svědci a přeživší zločinů se stěhují, jejich paměť a vzpomínky se vlivem traumatu mění," popisuje Ochotniková práci dokumentačních týmů, které v poslední době vyrazily například do Ukrajinou zpět dobytého Chersonu.

Stopy údajných ruských válečných zločinů na Ukrajině jsou podle Ochotnikové, právničky se zkušeností s vyšetřováním podobných zločinů na ukrajinském Donbase po roce 2014, patrné ve všech dříve okupovaných oblastech, které ukrajinská armáda dobyla zpět.

"Rusové mají pocit, že po tom, co dělali v Sýrii, Gruzii nebo Čečensku, si můžou dovolit všechno. Jsou jako tyran ve školní třídě. Zkusí to jednou, žádná reakce. Zkusí to znovu, žádná reakce. Mají pocit, že nenesou žádnou odpovědnost," řekla Ochotniková a pokračovala: "Rusko mělo za to, že Ukrajina padne během několika dní, ti vojáci byli strašně sebejistí, hrdě sdíleli zločinné fotky na své sociální sítě."

"Pocit nedotknutelnosti ale stále mají ruští zástupci a důstojníci středně vysokého postavení. Vybavuji si například jednu úřednici, která se celé situaci v podstatě smála a jediné, co ji trápilo, bylo její špatně napsané jméno na západním sankčním seznamu," dodává Romancovová.

Představitelé západních států, včetně naposledy předsedkyně Evropské komise Ursuly von der Leyenové, volají po ustanovení zvláštního mezinárodního tribunálu pro Ukrajinu po vzoru tribunálů pro Rwandu nebo Jugoslávii, který by se zaměřil i na údajný zločin agrese Ruska vůči Ukrajině. To vítá ukrajinská justice i nevládní organizace. Kreml, který jakékoli páchání válečných zločinů na Ukrajině ze strany ruských jednotek odmítá, a naopak poukazuje na údajné zločiny Ukrajinců, na výzvu EK reagoval prohlášením, že taková instituce by neměla legitimitu a Rusko by ji neuznalo.

Ustanovení mezinárodního tribunálu pro Ukrajinu by bylo složité i proto, že Rusko je stálým členem výkonného orgánu OSN, Rady bezpečnosti, s právem veta. Evropský parlament v listopadu vyslechl stanoviska několika belgických právních expertů, podle kterých by cesta k řešení mohla vést přes Valné shromáždění OSN. Závěrem vystoupení odborníků nicméně bylo, že současná mezinárodní legislativa není dostatečná k tomu, aby bylo možné vést soudní řízení ve věci ruské agrese proti Ukrajině.

Témata:  válka na Ukrajině Ukrajina Rusko válečné zločiny

Související

Aktuálně se děje

28. března 2025 17:51

28. března 2025 12:04

Otázkou není jestli, ale kdy. Ruská invaze do Pobaltí se blíží, váhat zřejmě nebude ani Trump

Ruská invaze do Pobaltí už nepředstavuje hypotetickou hrozbu, ale stále pravděpodobnější scénář. Vše nasvědčuje tomu, že Moskva, posilující armádu, upevňující alianci s Běloruskem a testující jednotu NATO, se připravuje na nový střet, který bude ideologicky ospravedlněn doktrínou tzv. „ruského světa“. Pobaltské státy Litva, Lotyšsko a Estonsko, symboly odtržení od komunistického impéria, jsou v očích Kremlu nejen ztraceným územím, ale i nástrojem k rozvrácení Západu.

Zdroj: Jakub Jurek

Další zprávy

Zemětřesení v Myanmaru

Mimořádná zpráva

Myanmarem otřásla dvě masivní zemětřesení. Internetem kolují děsivá videa řítících se budov

Centrální část Myanmaru zasáhlo v pátek ráno (odpoledne místního času) silné zemětřesení o síle 7,7 stupně následované po 12 minutách otřesem o síle 6,4 stupně, uvedla americká geologická služba USGS. Otřesy byly zaznamenány přibližně 16 kilometrů severozápadně od města Sagaing kolem 12:50 místního času, uvedl server CNN. Zemětřesení bylo tak masivní, že ničilo budovy i v sousedním Thajsku a otřesy lidé pocítili i v Číně. Bangkog a Myanmar už evidují první mrtvé a zraněné a předpokládá se, že jejich počet bude strmě narůstat. O českých obětech zatím informace nejsou. Myanmarská vojenská junta následně vyhlásila nouzový stav ve velké části centrálního Myanmaru. Podle posledních informací se už počet mrtvých počítá ve stovkách.