reklama

Rusko začalo Íránu na základě výměny dodávat ropné produkty, uvedl dnes podle agentury Interfax ruský vicepremiér Alexander Novak, neupřesnil ale, o jakou výměnu jde.

Írán se podle informací CNN chystá Rusku poslat 1000 dalších kusů zbraní, mezi nimiž budou kromě útočných dronů i balistické rakety krátkého doletu země-země. Dodávka je bedlivě sledována, protože to bude poprvé, kdy Írán vyšle Rusku pokročilé a přesné střely, uvedla CNN.

Mluvčí ukrajinských vzdušných sil Ihnat řekl, že Ukrajina se těmto střelám bude bránit jen stěží. "Teoreticky je možné je sestřelit, ale fakticky to bude velmi těžké pomocí těch prostředků, které máme v arzenálu. Máme prostředky protivzdušné obrany, ale ne protiraketové obrany," řekl.

"Nejspíše budou dodány do míst severně od Ukrajiny, odkud je bude možné odpalovat tak, aby ohrožovaly celou Ukrajinu. Jedna raketa má dolet 300 kilometrů a druhá 700 kilometrů," řekl Ihnat. Upřesnil, že zřejmě půjde o rakety Iskander-M, které sice Rusko má ve svém arzenálu, ale už jen ve velmi omezeném množství. Ukrajinská protivzdušná obrana podle něj neumí sestřelit právě rakety Iskander, nadzvukové střely Oniks a hypersonické rakety Kinžal.

Ruský vicepremiér Novak, který má na starosti energetické otázky, sdělil, že Rusko zahájilo dodávky ropných produktů do Íránu a že v budoucnu se chystá obchodní výměnu ještě rozšířit. "Už byly zahájeny výměnné dodávky ropných produktů a dohodli jsme se na rozšíření seznamu," sdělil novinářům po schůzce rusko-íránské mezivládní komise. Za co ropné produkty Rusko vymění, není jasné. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj minulý týden varoval, že se Rusko výměnou za dodávku zbraní chystá Teherán podpořit v rozvoji jeho jaderného programu.

Poslední dodávka íránských zbraní Rusku obsahovala asi 450 dronů, sdělily CNN její zdroje. Teherán i Moskva dodávky íránských dronů pro válku na Ukrajině popírají. Ukrajina uvádí, že její síly sestřelily asi 300 íránských bezpilotních letounů.

Ukrajinská rozvědka dnes uvedla, že Rusko by začátkem tohoto měsíce mělo od Íránu obdržet více než 200 dronů Šáhed-136, Mohádžer-6 a Araš-2. Zásilka rozebraných dronů má dorazit přes Kaspické moře do ruského přístavu Astrachaň. V Rusku pak drony složí, přestříkají barvou a opatří ruskými znaky, tvrdí Ukrajinci.

Ukrajinská diplomacie podle listu Ukrajinska pravda také říká, že dodávání zbraní Rusku k válce proti Ukrajině dělá z Íránu spoluúčastníka agrese a válečných zločinů. Ministr zahraničí Dmytro Kuleba minulý měsíc navrhl prezidentovi Volodymyru Zelenského zvážit přerušení diplomatických vztahů s Íránem.