Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina si kvůli Orbánovým výrokům předvolá maďarského velvyslance

Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Viktor Orbán /Fidesz/, maďarský premiér
Foto: fidesz.hu **www.fidesz.hu**

Ukrajinské ministerstvo zahraničí si předvolá maďarského velvyslance k "otevřenému rozhovoru" kvůli nejnovějším výrokům premiéra Viktora Orbána, uvedl dnes server RBK-Ukrajina s odvoláním na mluvčího resortu. Orbán podle něj přirovnal Ukrajinu k Afghánistánu a označil ji za "zemi nikoho".

"Na ministerstvo bude předvolán velvyslanec Maďarska k otevřenému rozhovoru. Vyhrazujeme si právo zareagovat i jinak," uvedl mluvčí Oleh Nikolenko na facebooku. Orbánovo další pohrdavé prohlášení na adresu Ukrajiny označil za "kategoricky nepřijatelné".

"Budapešť pokračuje v politice směřující k úmyslnému zničení maďarsko-ukrajinských vztahů a zásadně omezuje možnost dalšího dialogu mezi oběma sousedními zeměmi," dodal ukrajinský diplomat.

Orbán se během setkání s novináři vyjádřil k válce Ruska proti Ukrajině. Podle ukrajinského portálu dal najevo, že nevěří ve vítězství Kyjeva, ale domnívá se, že se Ukrajina postupně přemění v "neřiditelnou trosku", což je podle něj cíl Ruska, aby Západ nemohl hovořit o Ukrajině jako o "cenné odměně". A Rusům se podle Orbána už podařilo přeměnit Ukrajinu v "zemi nikoho", čili je na tom stejně jako Afghánistán.

Orbán obviňuje Západ z rozpoutání nové studené války, zatímco Maďarsko si přeje zůstat mimo jakoukoliv válku a udržovat dobré vztahy i se soupeři Západu.

Vztahy mezi Kyjevem a Budapeští byly napjaté ještě před loňským vpádem ruských vojsk na Ukrajinu. Budapešť vyčítá Kyjevu omezování práv maďarské menšiny na Zakarpatí kvůli prosazování výuky ve školách v ukrajinštině a blokovala kvůli tomu jednání Ukrajinců se Severoatlantickou aliancí. Naopak Kyjev s podezřením hledí na maďarskou podporu menšinám v cizině, včetně udělování dvojího občanství a finanční pomoci, jako na podporu snah o revizi hranic.

Zakarpatí, které bylo v meziválečném období součástí Československa jako Podkarpatská Rus, bylo před koncem první světové války a během druhé světové války součástí Uherska, resp. Maďarska.

Témata:  Viktor Orbán Ukrajina Maďarsko

Související

Aktuálně se děje

27. února 2026 21:48

Novinka na Instagramu. Rodiče má upozornit na nevhodný obsah u dětí

Internetový gigant Meta chystá na sociální síti Instagram nové opatření, které má chránit dětské uživatele před nebezpečným obsahem. Upozornila na to BBC. Děje se tak v době, kdy některé země uvažují o úplných zákazech pro děti na sítích. 

Zdroj: Lucie Podzimková

Další zprávy

Alí Chameneí, íránský ajatolláh

Íránský ajatolláh Alí Chameneí byl zabit

Americký prezident Donald Trump v sobotu večer potvrdil, že íránský nejvyšší vůdce, ajatolláh Alí Chameneí, byl zabit při rozsáhlém společném úderu Spojených států a Izraele. Trump tuto zprávu oznámil prostřednictvím své sociální sítě Truth Social, kde Chameneího označil za jednoho z nejhorších lidí v historii. Podle prezidenta je jeho smrt spravedlností nejen pro íránský lid, ale i pro Američany a občany mnoha dalších zemí.