Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina už disponuje americkou kazetovou municí, potvrdil generál

Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Ukrajinská armáda, ilustrační fotografie.
Foto: mil.in.ua

Ukrajina už disponuje americkou kazetovou municí, kterou se Washington v uplynulých dnech rozhodl poskytnout Kyjevu. Informaci potvrdil jeden z ukrajinských generálů. Ruská armáda má podle něj velké obavy.

"Právě jsme ji dostali, ale ještě jsme ji nepoužili. Může to radikálně změnit situaci na bojišti," řekl CNN brigádní generál Oleksandr Tarnavskyj. "I nepřítel chápe, že s touto municí budeme mít výhodu. Vzdají se části území, kde je možné ji použít," prohlásil.

Ukrajinský ministr obrany Oleksandr Reznikov před pár dny na twitteru představil principy používání kazetové munice. Armáda ji smí používat na mezinárodně uznávaném území Ukrajiny, nikoliv však v obydlených oblastech.

Podle Tarnavského se bude teprve rozhodovat, kde přesně může být "mimořádně silná zbraň" použita. "Rusové si myslí, že ji použijeme na všech úsecích fronty. To se mýlí. Mají velké obavy," dodal generál.

Spojené státy americké oznámily další balíček vojenské pomoci Ukrajině v pátek. Má hodnotu 800 milionů dolarů a jeho klíčovou součástí je právě kazetová munice. Americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro CNN uvedl, že rozhodnutí o kazetové munici bylo skutečně těžké. Konzultoval ho proto s partnery. "Ukrajincům dochází munice," poznamenal.

Mezinárodní Úmluva o kazetové munici zakazuje používání, transfer, výrobu a skladování kazetových bomb. Mezi zeměmi, které ji nepodepsaly, figurují právě Spojené státy, Ukrajina, Rusko, Čína, Indie, Pákistán a Jižní Korea. Pobaltské státy, Polsko, Rumunsko, Turecko a většina zemí Blízkého východu také nejsou jejími signatáři.

Témata:  Armáda Ukrajina válka na Ukrajině USA

Související

Aktuálně se děje

24. července 2024 16:30

Scholz promluvil o opětovné kandidatuře na kancléře

Německý kancléř Olaf Scholz, člen Sociálnědemokratické strany Německa (SPD), oznámil na tiskové konferenci, že se znovu plánuje ucházet o post předsedy německé vlády. Potvrdil to podle agentury Bloomberg krátce po oznámení termínu příštích voleb do Spolkového sněmu, které proběhnou 28. září 2025.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy