"Právě jsme ji dostali, ale ještě jsme ji nepoužili. Může to radikálně změnit situaci na bojišti," řekl CNN brigádní generál Oleksandr Tarnavskyj. "I nepřítel chápe, že s touto municí budeme mít výhodu. Vzdají se části území, kde je možné ji použít," prohlásil.

Ukrajinský ministr obrany Oleksandr Reznikov před pár dny na twitteru představil principy používání kazetové munice. Armáda ji smí používat na mezinárodně uznávaném území Ukrajiny, nikoliv však v obydlených oblastech.

Podle Tarnavského se bude teprve rozhodovat, kde přesně může být "mimořádně silná zbraň" použita. "Rusové si myslí, že ji použijeme na všech úsecích fronty. To se mýlí. Mají velké obavy," dodal generál.

Spojené státy americké oznámily další balíček vojenské pomoci Ukrajině v pátek. Má hodnotu 800 milionů dolarů a jeho klíčovou součástí je právě kazetová munice. Americký prezident Joe Biden v rozhovoru pro CNN uvedl, že rozhodnutí o kazetové munici bylo skutečně těžké. Konzultoval ho proto s partnery. "Ukrajincům dochází munice," poznamenal.

Mezinárodní Úmluva o kazetové munici zakazuje používání, transfer, výrobu a skladování kazetových bomb. Mezi zeměmi, které ji nepodepsaly, figurují právě Spojené státy, Ukrajina, Rusko, Čína, Indie, Pákistán a Jižní Korea. Pobaltské státy, Polsko, Rumunsko, Turecko a většina zemí Blízkého východu také nejsou jejími signatáři.