Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina v boji proti Rusku využívá strategii odporu navrženou USA

Ukrajinská armáda
Ukrajinská armáda
Foto: mil.in.ua

Ukrajina v boji proti Rusku úspěšně využívá strategii odporu vyvinutou americkými speciálními jednotkami pro boj s mnohonásobně větším nepřítelem. S odvoláním na americké a evropské představitele o tom informoval server CNN.

Koncept odporu přezdívaný ROC (podle anglického Resistance Operating Concept) vznikl v roce 2013 v reakci na rusko-gruzínskou válku, které se odehrála pět let předtím. Slouží jako plán pro menší země, které čelí většímu sousedovi a potřebují se účinně ubránit. Cílem je do odporu kromě armády zahrnout i civilní populaci, která funguje v koordinaci s ozbrojenými složkami.

"Využívají všechny zdroje a používají také některé velmi nekonvenční prostředky, kterými chtějí oslabit armádu Ruské federace," řekl ke strategii Ukrajiny CNN Mark Schwartz, někdejší velitel amerických speciálních sil v Evropě (SOCEUR).

Rusko na Ukrajinu zaútočilo letos 24. února. Kyjev na začátku invaze disponoval výrazně nižším počtem vojáků i vybavením než Moskva, která měla podle dat z března letošního roku po Spojených státech druhou nejsilnější armádu na světě.

Zmíněný koncept zahrnuje násilné metody jako použití zápalných láhví nebo žhářské útoky, ale funguje zčásti i díky nenásilnému odporu. Ukrajinská vláda na začátku invaze například vytvořila webové stránky, na nichž popisuje možnosti zapojení: bojkot masových akcí, stávky, nebo dokonce využití satiry a humoru. Cílem je podrýt autoritu proruské správy okupovaných ukrajinských území i připomenout obyvatelům těchto oblastí svrchovanost Ukrajiny.

ROC také Ukrajině pomáhá utvářet svůj mediální obraz na Západě a získat vyšší podporu spojenců. Širokou popularitu na sociálních sítích si tak například získala videa ukrajinských úderů na ruské tanky s hudebním podkresem nebo záběry ukrajinských vojáků zachraňující zatoulané domácí mazlíčky.

Cílem konceptu není vytvořit nebo podpořit povstání proti okupačním silám, podotýká CNN.

O strategii odporu mělo od jejího vzniku zájem zhruba 15 zemí, které do určité míry podstoupily ve věci výcvik, uvedla Nicole Kirschmannová, mluvčí velení SOCEUR. Zájem podle CNN mělo mimo jiné Polsko nebo pobaltské státy.

Témata:  válka na Ukrajině Armáda Ukrajina Rusko

Související

Aktuálně se děje

23. července 2024 19:01

23. července 2024 15:39

Maďarsko zablokovalo finanční pomoc Ukrajině, dokud Kyjev neobnoví tranzit ropy

Maďarsko bude blokovat finanční pomoc Ukrajině z Evropského mírového nástroje, dokud Kyjev neobnoví tranzit ruské ropy přes ropovod Družba. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó to uvedl v rozhovoru pro komerční televizi ATV.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy