reklama

Smlouva o tranzitu s ruskou společností Gazprom má vypršet na konci roku 2024, nicméně Ukrajina má záměr ji opustit dříve. Důvodem je podle Černyšova, že Gazprom neplní své závazky ohledně platby za tranzit, jak bylo dříve dohodnuto.

Aktuálně je Ukrajina pouze tranzitní zemí pro ruský plyn, protože několik evropských zemí stále závisí na dovozu ruského plynu. Černyšov zdůraznil, že Ukrajina chce být spolehlivým partnerem pro své evropské sousedy a země, které stále potřebují ruský plyn.

Ukrajina investuje do zvýšení vlastní těžby plynu, což jí umožní poprvé pokrýt své potřeby vlastními zásobami, zejména v nadcházející zimní sezóně.

Přes Ukrajinu stále probíhá tranzit ruského zemního plynu, a to i přes ruskou vojenskou invazi do této sousední země. Hlavními příjemci zůstávají země, které nemají přístup k moři a nemohou tak využívat zkapalněný zemní plyn (LNG).

Evropská unie (EU) přitom výrazně snížila svou závislost na fosilních palivech z Ruska. Uvádí se to ve zprávě o stavu energetické unie, kterou zveřejnila v úterý Evropská komise (EK).

Unie podle dokumentu snížila svou poptávku po plynu o 18 % ve srovnání s posledními pěti lety, přičemž její zásobníky plynu jsou před nadcházející zimní sezónou naplněny na více než 98 %.