Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina žádá centrální banky v EU, USA, Británii o zákaz transakcí v rublech

Rubl, ilustrační foto
Rubl, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ukrajinská centrální banka požádala centrální banky Japonska, Británie, Spojených států a EU a Evropskou komisi, aby kvůli ruské invazi na Ukrajinu zakázaly transakce v ruských a běloruských rublech ve svých zemích. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinské centrální banky.

"Zákaz plateb v ruských rublech umožní zmařit plány státu-agresora přejít na platby v jeho národní měně," uvedl v prohlášení guvernér centrální banky Kyrylo Ševčenko.

Ukrajina přichází s požadavkem poté, co ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, podle kterého od dnešního dne odběratelé z takzvaných "nikoliv přátelských zemí" musí za ruský plyn platit v rublech. Putin pohrozil, že pokud se tyto platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Nicméně zahraniční kupci mají podle dekretu peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Analytici upozorňují, že na dosavadním způsobu placení se toho dekretem příliš nezmění, protože odběratelské země budou dál platit účty ve své domácí měně a ruská banka bude tyto devizy směňovat za rubly.

Ševčenko stojí v čele centrální banky od července 2020, předtím vedl finanční ústav Ukrgazbank. Jmenován byl poté, co šéf Jakiv Smolij, respektovaný v podnikatelských kruzích a na Západě, podal demisi. Řekl, že tak učinil na protest proti "systematickému a dlouhodobému politickému nátlaku" na centrální banku, kterou řídil dva roky.

Témata:  Ukrajina banky Ruský rubl (RUB)

Související

Aktuálně se děje

6:35

Záhada ruky na zádech princezny Kate. Co se stalo?

Princezna z Walesu Kate (Catherine) upoutala pozornost médií svým důstojným vystupováním během vzpomínkové neděle 10. listopadu, kdy uctila památku obětí války před londýnským památníkem Cenotaf. Její elegantní přítomnost inspirovala novináře k označení „královna čekající“.

Zdroj: Pavlína Hermannová

Další zprávy

Věznice

Asadova "lidská jatka". V brutální syrské věznici může být i sto tisíc lidí, v cele našli malé dítě

Poté, co syrští rebelové převzali moc nad zemí dosud ovládanou prezidentem Bašárem Asadem, se začaly objevovat zprávy o lidech uvězněných v podzemních celách v nechvalně známé syrské věznici Saydnaya. Syrská civilní obrana známá jako Bílé přilby oznámila, že zkoumá svědectví přeživších, kteří tvrdí, že jsou v této věznici drženi lidé v utajených podzemních prostorách. Pět specializovaných týmů prochází věznicí s pomocí průvodce, který je obeznámen s jejím rozvržením.