Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina žádá centrální banky v EU, USA, Británii o zákaz transakcí v rublech

Rubl, ilustrační foto
Rubl, ilustrační foto
Foto: Pixabay

Ukrajinská centrální banka požádala centrální banky Japonska, Británie, Spojených států a EU a Evropskou komisi, aby kvůli ruské invazi na Ukrajinu zakázaly transakce v ruských a běloruských rublech ve svých zemích. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na prohlášení ukrajinské centrální banky.

"Zákaz plateb v ruských rublech umožní zmařit plány státu-agresora přejít na platby v jeho národní měně," uvedl v prohlášení guvernér centrální banky Kyrylo Ševčenko.

Ukrajina přichází s požadavkem poté, co ruský prezident Vladimir Putin podepsal dekret, podle kterého od dnešního dne odběratelé z takzvaných "nikoliv přátelských zemí" musí za ruský plyn platit v rublech. Putin pohrozil, že pokud se tyto platby neuskuteční, budou smlouvy o dodávkách plynu pozastaveny. Nicméně zahraniční kupci mají podle dekretu peníze na rubly směňovat pomocí účtů v ruské bance. Analytici upozorňují, že na dosavadním způsobu placení se toho dekretem příliš nezmění, protože odběratelské země budou dál platit účty ve své domácí měně a ruská banka bude tyto devizy směňovat za rubly.

Ševčenko stojí v čele centrální banky od července 2020, předtím vedl finanční ústav Ukrgazbank. Jmenován byl poté, co šéf Jakiv Smolij, respektovaný v podnikatelských kruzích a na Západě, podal demisi. Řekl, že tak učinil na protest proti "systematickému a dlouhodobému politickému nátlaku" na centrální banku, kterou řídil dva roky.

Témata:  Ukrajina banky Ruský rubl (RUB)

Související

Aktuálně se děje

17. ledna 2025 13:14

Víkendové počasí a dobré zprávy pro milovníky zimních radovánek

Do víkendu zbývají poslední hodiny, během nichž už mnozí lidé vyrazí za zimními radovánky na české hory. Meteorologové pro ně mají dobré zprávy. 

Zdroj: Jan Hrabě

Další zprávy

Ilustrační foto

Konec tranzitu plynu přes Ukrajinu: Co to znamená pro Rusko a EU?

Po více než čtyřiceti letech nepřerušeného toku ruského plynu přes Ukrajinu do Evropy byl 1. ledna 2025 zastaven tranzit plynu přes plynovod Urengoj–Pomary–Užhorod. Tento krok znamená konec jedné éry a přináší závažné ekonomické i geopolitické důsledky pro Rusko, Ukrajinu a Evropu. Navzdory tomu, že ani ruská invaze na Ukrajinu v roce 2022, ani následné ukrajinské protiútoky nedokázaly tranzit narušit, obě strany nebyly schopny uzavřít novou dohodu o přepravě plynu.