Přejít k obsahu | Přejít k hlavnímu menu

Ukrajina zasáhla budovu s palivem v Záporožské JE, tvrdí ruská okupační správa

Záporožská jaderná elektrárna
Záporožská jaderná elektrárna
Foto: Energoatom

Ruská okupační správa ve městě Enerhodar dnes uvedla, že ukrajinské dělostřelectvo zasáhlo střechu budovy v Záporožské jaderné elektrárně, kde je skladováno čerstvé jaderné palivo. Radiační situace nicméně zůstává normální, uvedla agentura TASS. Tento týden by do elektrárny měla dorazit inspekční mise Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

Střecha "speciální budovy č. 1" byla proražena v důsledku ukrajinského dělostřeleckého úderu," uvedl na telegramu člen okupační oblastní správy Vladimir Rogov s tím, že v budově je sklad paliva. Příspěvek doplnil snímkem, který má tvrzení dokazovat.

Informace nebylo možné ověřit. Strany se z ostřelování jaderného zařízení dlouhodobě obviňují navzájem.

Záporožskou jadernou elektrárnu od března okupují ruské invazní síly. Kyjev i Moskva shodně popírají, že by na největší jadernou elektrárnu v Evropě jakkoliv útočily, a z pokračující ostřelování trvale obviňují protistranu.

Později v tomto týdnu by do elektrárny měla přicestovat inspekční mise MAAE. Jejím cílem má být posouzení fyzického poškození elektrárny, funkčnosti bezpečnostních systémů a pracovních podmínek zaměstnanců a rovněž provedení "naléhavých ochranných opatření".

Témata:  Záporožská jaderná elektrárna Ukrajina

Související

Aktuálně se děje

11. května 2025 19:48

11. května 2025 4:00

Počasí příští týden: Teploty budou skákat o desítky stupňů

Příští týden nás čeká silně proměnlivé počasí. Zatímco v noci a k ránu mohou klesat teploty i pod bod mrazu, během dne naopak budou stoupat až nad 20 stupňů, uvádí ČHMÚ.cz.

Zdroj: Libor Novák

Další zprávy

Polsko-Běloruská hranice

Evropské státy kvůli Rusku vystupují z Ottawské úmluvy. Aktivisté jsou na nohou

V Evropě dochází k pozoruhodnému a zároveň znepokojivému obratu v otázce mezinárodní bezpečnostní politiky. Pět států sousedících s Ruskem – Finsko, Polsko, Lotyšsko, Estonsko a Litva – oznámilo svůj záměr vystoupit z Ottawské úmluvy, která zakazuje používání protipěchotních min. Tím se tyto země odklání od jednoho z nejvýznamnějších globálních odzbrojovacích dohod posledních dekád. Rozhodnutí vyvolalo silnou kritiku ze strany lidskoprávních organizací.