Technickou přestávku v rozhovorech za účelem vyjasnění některých definic ohlásil v pondělí odpoledne jiný člen ukrajinské delegace Mychajlo Podoljak. Zástupce ukrajinské prezidentské kanceláře před tím na sociálních sítích zdůraznil, že ukrajinská pozice v jednání se po bezmála třech týdnech bojů nemění. Ukrajinská delegace podle něj žádá příměří, okamžité stažení ruských vojsk a bezpečnostní záruky.

Pondělní kolo rozhovorů se podle médií odehrávalo prostřednictvím videokonference, v minulých dnech se delegace třikrát setkaly na bělorusko-ukrajinské hranici. Předchozí tři kola rozhovorů nevedla k žádnému zásadnímu průlomu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj rozhovory označil za "obtížné".

"Komunikace probíhá, ačkoli je to obtížné. Důvodem nesouladu jsou příliš odlišné politické systémy. Ukrajina je svobodný dialog ve společnosti a povinný konsenzus. Rusko je ultimátní potlačení vlastní společnosti," napsal v pondělí o průběhu jednání Podoljak.

Rusko popírá, že by na Ukrajině útočilo na civilisty. Kreml označuje invazi za "speciální vojenskou operaci", která má "demilitarizovat a denacifikovat" Ukrajinu. Kyjev a Západ tato tvrzení odmítají jako nepodloženou záminku pro rozpoutání největšího pozemního konfliktu v Evropě od konce druhé světové války.