reklama

"Nejnapjatější je situace na doněckém směru, tam nepřítel denně podniká až pět desítek útoků," zdůraznil generál Zalužnyj. Tvrdé boje se vedou také u Vuhledaru a Marjinky. Ukrajinští vojáci ale spolehlivě brání obranné linie, ujistil.

"Na některých místech se nám podařilo obnovit dříve ztracené pozice a uchytit se tam. Nehledě na ustavičný tlak nepřítele, nadále ovládáme Bachmut a přijímáme opatření, abychom stabilizovali frontovou linii okolo tohoto města," dodal Zalužnyj.

Z dřívějších zpráv vyplývalo, že se Rusové snaží ukrajinské jednotky v Bachmutu obklíčit. Ruské zdroje už také tvrdily, že odřízli Ukrajince od tří ze čtyř možných zásobovacích tras vedoucích z týlu do města.

Založnyj dnes zdůraznil, že úspěch na bojišti závisí na efektivní palbě, což vyžaduje odpovídající množství zbraní a munice. Americkému generálovi poděkoval za pochopení ukrajinských potřeb k odražení ruské agrese, neochvějnou podporu Ukrajiny, ale také za jeho osobní příspěvek k přiblížení ukrajinského vítězství.

Zalužnyj v rozhovoru s americkým generálem dal také najevo znepokojení nad působením ruských námořních dronů, tedy dálkově ovládaných plavidel, ohrožujících bezpečnost civilní námořní plavby v Černém moři. Právě z černomořských přístavů se exportuje většina ukrajinského obilí.

V ruských médiích a sociálních sítích se objevilo video z údajného pátečního útoku takového dronu na most v Oděské oblasti na jihu Ukrajiny. Útok, nepotvrzený ukrajinskými úřady, byl maskován náletem ruských střel a bezpilotních letounů, uvádí server Insider.

O nasazení ruských námořních dronů ukrajinské ozbrojené síly dříve neinformovaly. Ani Zalužnyj neupřesnil, jak dlouho tato hrozba existuje, upozornil server Meduza. Dodal, že podle informací z ruských sociálních sítí vývoj těchto zbraní v Rusku začal na podzim a jako vzor posloužil ukrajinský námořní dron, nalezený u břehů Krymu po útoku na základnu ruského Černomořského loďstva v Sevastopolu. Pokud by napadený most byl uzavřen, část Oděské oblasti by byla dostupná jen přes Moldavsko.

Za války nelze operativně ověřit tvrzení znepřátelených stran z nezávislých zdrojů.